Vali Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Vali Maaşları 2022

Vali Nedir Ne Is Yapar Nasil Olunur Vali Maaslari
Vali Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur Vali Maaşları 2022

Vali, illeri idare etmek için görevlendirilen kişidir. Valiler, illerin başında cumhurbaşkanlarını temsilen bulunur. İl içerisinde yer alan ve bakanlıklar tarafından görevlendirilen kişiler, valinin emri altında çalışır. Yargıç ve hakim sınıfında yer alan yargı mensuplarıyla askeri personelin bir kısmı valinin emri altında değildir. Ayrıca valiler, kolluk kuvvetlerinin başındadır ve il içerisinde teşkilatın başında yer alır.

Vali Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Vali; kanun, cumhurbaşkanlığı kararnamesi, kanun hükmünde kararname ve mevzuatı yayıp uygulanmasını sağlamak ile görevlidir. İlgili yasal düzenlemelerden aldığı yetki ile genel emirler çıkarabilirler. Bunun dışında valilerin görev ve sorumlulukları şöyle sıralanır;

  • İdari amir olarak ilin idaresi ile ilgilenmek,
  • Devlete bağlı müessese, işletme ve iş yerlerinin denetimlerini yapmak,
  • Kolluk kuvvetlerine vereceği emir ve direktifler ile suç işlenmesini önleyip kamu düzen ve huzurunu sağlamak,
  • Jandarma, polis, gümrük muhafaza ve diğer özel kolluk kuvvetlerinin il içerisinde yerini gerekli olan durumlarda geçici ya da kalıcı olarak değiştirmek,
  • İl özel idaresini denetlemek ve il halkının ortak ihtiyaçlarını gidermeye yönelik çalışmalar yapmak,
  • İl özel idaresinin bütçesini hazırlamak.

Vali Olmak İçin Gerekenler

Vali olmak isteyen kişilerin, öncelikle üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk ya da İşletme gibi fakültelerinden mezun olup İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adaylığı Giriş Sınavında başarılı olması gerekir. Gerekli tecrübeyi kazanan kaymakam ya da diğer İçişleri Bakanlığı çalışanları, yine İçişleri Bakanlığı tarafından vali olarak önerilir, Bakanlar Kurulu kararı ve cumhurbaşkanının onaylaması ile atama gerçekleşir. Ayrıca İçişleri Bakanlığına bağlı olarak hizmet veren Emniyet Genel Müdürlüğü çalışanları da vali olarak atanabilir.

Vali Maaşları 2022

Valiler bir şehirdeki en yüksek mülki amir olarak biliniyor. Bu nedenle de maaşları birçok kamu kurumu personelinden daha yüksektir. Bununla birlikte valiler de diğer memurlar gibi zamlardan faydalanabiliyor. Son zamlarla birlikte valilerin maaşı 22407 TL’den 29247 TL’ye yükseltilmiştir.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz