Cnc Torna Operatörü Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Cnc Torna Operatörü Maaşları 2022

Cnc Torna Operatoru Nedir Ne Is Yapar Nasil Olunur Cnc Torna Operatoru Maaslari
Cnc Torna Operatörü Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur Cnc Torna Operatörü Maaşları 2022

Cnc torna operatörü; CNC makinelerini kullanıp, farklı özelliklere sahip malzemelerin delinmesi, taşlanması ve frezelenmesi işlemlerini gerçekleştirir. Mekanik işlemeyle ilgili olan bu operasyonları bilgisayarlardan gelecek olan komuta göre otomatik yapan CNC makinelerini kullanırlar. Cnc torna tezgahını kullanan kişiler, Cnc torna operatörü olarak kabul görür. Daha önceleri Cnc torna operatörlerinin aynı zamanda programlamayı da bilmeleri gerekiyordu; ancak günümüzde program teknolojilerinin ve otomasyon sistemlerinin gelişimiyle Cnc torna operatörleri, makineyi sıfırlayıp yalnızca sökme ve takma suretiyle bu sistemleri kullanırlar. Cnc torna operatörleri; kalıp, otomotiv, makine ve imalat sektörlerinde çalışırlar.

Cnc Torna Operatörü Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

CNC torna makinesini ve gerekli durumlarda da diğer makineleri kullanmak, operatörlerin en temel görevleri arasındadır. Cnc torna operatörünün diğer görevleri ise şunlardır:

 • Üzerinde işlem uygulanacak malzemenin tipi ve kalınlığı ölçüsünde mercekleri seçmek,
 • Makinenin en iyi derecede performans sağlaması için ayarları yapmak,
 • İşlem yapılan ürünün sevkiyatını yapmak,
 • Çalışma yapılan yerin düzen ve temizliğinden sorumlu olmak,
 • Belirlenmiş tarifelere göre makinenin ve ekipmanların kontrol ve bakımını üstlenmek,
 • Delme ve vidalamayla ilgili işlemleri gerçekleştirmek,
 • Temel anlamda tornacılık yapmak,
 • Temel anlamda frezelemeyle uğraşmak,
 • Taşlamayla ilgili makinenin ayarlarını yapmak,
 • Temel taşlamayla ve modellemeyle ilgili işlemleri gerçekleştirmek,
 • Çalışma ortamında planlama, program ve organizasyon faaliyetlerini yürütmek,
 • İşçi sağlığı ve güvenliğiyle ilgili kanuna uymak ve iş güvenliğiyle ilgili önlemleri almak.

Cnc Torna Operatörü Olmak İçin Gerekenler

Cnc torna operatörü işe alımı için şirketler, meslek liselerinin Makine Teknolojileri, Endüstri Otomasyonu Teknolojileri ile ilgili bölümlerinden mezun olan kişileri öncelikli olarak tercih eder. Eğer Meslek Yüksek Okullarının 2 yıllık Makine, Mekatronik, Otomotiv gibi bölümlerinden mezunsanız, şirketler işe alma noktasında size öncelik tanır. Diğer yandan fabrikalar, İlköğretim mezunlarına da Cnc torna tezgahıyla ilgili sertifikalar vererek işe alımlarını gerçekleştirir.

Cnc Torna Operatörü Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Cnc torna operatörü olmak için Meslek Yüksek Okullarında; Devre Analizi, Analog Elektronik, Üretim ve İmalat Teknolojisi, Makine Bilimi ve Elemanları, Malzeme ve Mekanik, Bilgisayarlı Veri Toplama ve Kontrol Sistemleri ve Termodinamik gibi dersleri almak, işe alım süreçlerinde size artı bir değer katar. Meslek liselerinden mezun olursanız; Teknik Resim, Makine Teknolojileri, Bilgisayar Destekli Tasarım gibi dersleri almanız yeterli olacaktır.

Cnc Torna Operatörü Maaşları 2022

Cnc Torna Operatörü poziyonunda çalışanların kariyerlerinde ilerledikçe çalıştıkları pozisyonlar ve aldıkları ortalama maaşlar en düşük 7.200 TL, ortalama 9.000 TL, en yüksek 17.880 TL.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz