Elektrikçi Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Elektrikçi Maaşları 2022

Elektrikci Nedir Ne Is Yapar Nasil Olunur Elektrikci Maaslari
Elektrikçi Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur Elektrikçi Maaşları 2022

Elektrikçi, tüm elektrik sistemlerinin kablolarını ve diğer mekanizmalarını kuran, onaran ve bakımlarını yapan kişi olarak tanımlanabilir. Günümüzde hemen hemen tüm işlerimizi elektrikle çalışan aletler sayesinde yapabildiğimiz düşünülürse elektrikçiler, günlük hayatımızın vazgeçilmezidir. Elektrikçi kimdir ve elektrikçi nedir sorularının cevabı oldukça kapsamlıdır. Çünkü bu kişiler, neredeyse tüm sektörlerde çeşitli görevler üstlenirler.

Elektrikçi Ne İş Yapar, Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Elektrik güç sistemlerini kurmak ve onarmaktan elektrikçi sorumludur. Bu sistemlerde güvenliği sağlamak için elektrik sistemleri ile ilgili kurallara uymaları gerekir. Elektrikçi ne iş yapar sorusuna, elektrik kablolarının yerleşimini teşhis etmek ve planlamanın da elektrik uzmanı olarak çalışanların görevlerinden biri olduğunu belirterek cevap verilebilir. Bu kişiler, güç sistemlerinde bir sorun olup olmadığını belirlemek için devre kesicileri ve diğer test cihazlarını kullanırlar. Mevcut kabloların bakımından ve kurulumundan da elektrik uzmanı sorumludur. Bir evin veya binanın onarımı ve bakımı aşamalarında da görev alabilirler. Güvenlik ve sağlık kurallarına uyduklarından emin olmaları için ölçüm ekipmanı kullanırlar. Bu konuda ekiplerinde bulunan diğer çalışanları da yönetirler. Bir elektrik uzmanı ayrıca elektrikli ekipmanlarla ilgili sorunları teşhis edebilir ve çözebilir. Yeni kablo tesisatı kurabilir, devre kesicileri ve prizleri değiştirebilir. Kablolama, aydınlatma ve tavan vantilatörlerinin montajından sorumludur. Ayrıca evlerdeki elektrik sorunlarının giderilmesinden de sorumlu olabilir. Uzmanlık alanlarına bağlı olarak sokak lambaları, interkom sistemleri veya diğer elektronik cihazları kurabilirler. Bir elektrikçi, eğitim ve bilgilerini elektrik sistemleri ile ilgili sorunları çözmek ve işleri kolaylaştırmak için kullanan bir çalışandır. Bir elektrikçinin en önemli görevi, elektriğe bağlı olarak gelişebilecek tehlike ve kazaları önlemektir. Bir elektrikçi, elektrik ve gelişen diğer teknolojiler hakkında iyi bir bilgi birikimine sahip olmalıdır. Yeni bileşenlerin kurulmasından veya mevcut sistemlerin bakımından ya da onarılmasından sorumlu olabilir. Elektrikçi, sorunları teşhis edebilir ve en iyi çözümü önerebilir. Elektrikçinin bu süreçte birçok farklı ortamda çalışması gerekebilir; veri hatlarının ve asansörlerin kurulumunda da görev alır.

Elektrikçi Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Elektrikçi olmak için hangi okul bitirilmeli sorusunun net bir cevabı olmasa da bu işi profesyonel olarak yapabilmek için en az lise diploması gerekir. Bunun dışında elektrikçi sertifikası nasıl alınır sorusuna yanıt arayanlar, MEB’e bağlı olan mesleki eğitim kurslarına kayıt yaptırabilirler. Bu kursların süreleri, eğitim programlarına göre değişkenlik göstermektedir. Elektrikçi eğitimi süreci genellikle uygulamalı olarak gerçekleşir. Elektrik alanında çalışabilmek için bir süre çıraklık yapmak ve bu işte uzmanlaşmak gereklidir. Elektrik işi, güvenlik konusunda çok hassas davranılmasını gerektirdiği için bu işte uzmanlaşmayan kişilerin, tek başlarına çalışmaları tehlikelidir. Bunun yanı sıra elektrikçi olmak isteyen bir çırak, en az 18 yaşında olmalıdır. Elektrikçi mezun olanlar ne iş yapar şeklinde bir araştırma yapılırken, bu görevi yerine getirmek için gereken şartları incelemek doğru olacaktır.

Elektrikçi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Elektrikçi olmak için ne gerekir sorusunun yanıtını araştıranlar için mesleğin gerektirdiği nitelik ve yetkinlikler şu şekilde listelenebilir:

 • Bu iş, fiziksel dayanıklılığın yanı sıra dinamik olmayı gerektirir.
 • Bu tür işler, uzun süre ayakta durmayı, diz çökmeyi ve ağır parçaları kaldırmayı içerir.
 • Doğru devre bağlantılarını sağlamak için iyi bir görüş ve el­ göz koordinasyonuna sahip olunması gerekir.
 • Arızaları teşhis etmek veya ağır nesneleri taşımak için ağır kaldırma ekipmanı kullanabilmek gerekir.
 • Bileşenlerde ve elektrik sistemlerinde oluşan sorunları gidermek için el aletleri kullanılabilmelidir.
 • Sorunları teşhis etmek için genellikle çeşitli araçlar ve cihazları kullanmayı bilmek gerekir.
 • Bir elektrikçi, iç mekanlarda olduğu kadar dış mekanlarda da çalışabilmelidir.
 • Bu meslek fiziksel olarak zorlayıcı olabilir, bu nedenle sağlık durumunun bu mesleği yapmaya elverişli olması gerekir.
 • Elektrikçi, çoğu zaman yalnız çalışır ancak daha büyük ekiplerle çalıştığında da ekip yönetimi konusunda yetenekli olması gerekir.
 • Ayrıca mükemmel bir vizyona sahip olmalıdırlar.
 • Teknik dokümantasyon hakkında iyi bir bilgi birikimine sahip olmak önemlidir.

Elektrikçi Maaşları 2022

Elektrikçi poziyonunda çalışanların kariyerlerinde ilerledikçe çalıştıkları pozisyonlar ve aldıkları ortalama maaşlar en düşük 7.300 TL, ortalama 9.120 TL, en yüksek 17.690 TL.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz