Otobüs Şoförü Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Otobüs Şoförü Maaşları 2022

Otobus Soforu Nedir Ne Is Yapar Nasil Olunur Otobus Soforu Maaslari
Otobüs Şoförü Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur Otobüs Şoförü Maaşları 2022

Otobüs kullanabilme yetkisine sahip olan kişilere otobüs şoförü denir. Resmi ya da özel kurumlara ait çok sayıda yolcu taşıyabilen otobüsleri kullanan kişilerdir.

Otobüs şoförü, şehir içinde şehirler arası ya da uluslararası otobüsle seyahat eden insanları taşıyan kişidir. Yolcuların ve eşyalarının güvenli bir şekilde varış noktasına ulaşmasını sağlamakla sorumludur.

Otobüs Şoförü Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Otobüs şoförlerinin asli görevi yolcuların güvenle seyahat etmesini sağlamaktır. Bu nedenle otobüs şoförünün son derece dikkatli olması ve sorumluluklarını eksiksiz olarak yerine getirmesi gerekir.

  • Yola çıkmadan önce yolcu listesini almak ve bilgilerden emin olmak,
  • Otobüs çalışanlarını denetlemek,
  • Otobüsün bakımını ve düzenini sağlamak,
  • Yolcuların güvenli taşınmasını sağlamak,
  • Trafik kurallarına uymak,
  • Gerektiğinde ilk yardım yapmak,
  • Yolcuların uygun noktalardan alınmasını ve indirilmesini sağlamak.

Otobüs Şoförü Olmak İçin Gerekenler

Meslek yüksekokullarının otobüs kaptanlığı (şoförü) bölümünden mezun olan ya da özel sürücü kurslarında verilen mesleki eğitimleri alıp, MEB tarafından hazırlanan sınavları başarıyla geçmiş E sınıfı ehliyete sahip kişiler otobüs şoförü olabilir. E sınıfı ehliyet ve ticari taşıt kullanma belgesi (T4) alabilmek içinse en az ilkokul mezunu olmak ve 23 yaşından gün almış olmak gerekir.

Otobüs Şoförü Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Mesleki eğitim süresi ve alınması gereken eğitimler, eğitimin alınacağı kuruma göre değişiklik gösterir. Yüksek okullarının otobüs kaptanlığı bölümünde verilen eğitimin süresi 2 yıl iken özel sürücü kurslarında verilen eğitim süresi 2 aydır.

Mesleki eğitim hangi kurumdan alınmış olursa olsun, otobüs şoförü olmak isteyen kişilerin; trafik, ilk yardım, motor, taşımacılık hukuku, davranış bilimleri, uygulamalı sürücü eğitimi, öfke kontrolü, taşıt bakımı, sigorta, işletme bilgisi ve sürüş psikolojisi gibi eğitimleri alması gerekir.

Otobüs Şoförü Maaşları 2022

Otobüs Şoförü poziyonunda çalışanların kariyerlerinde ilerledikçe çalıştıkları pozisyonlar ve aldıkları ortalama maaşlar en düşük 7.870 TL, ortalama 9.840 TL, en yüksek 21.120 TL.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz