Oto Tamircisi Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Oto Tamircisi Maaşları 2022

Oto Tamircisi Nedir Ne Is Yapar Nasil Olunur Oto Tamircisi Maaslari
Oto Tamircisi Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur Oto Tamircisi Maaşları 2022

Otomotiv sektörü son yıllarda gelişen teknolojiyle beraber eskisine nazaran oldukça hareketlidir. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanlar, gitmek istedikleri yerlere ulaşmanın en konforlu yolu olarak kişisel otomobilleri tercih etmektedirler. Öyle ki otomobile sahip olmak, zamanla bir ihtiyaç haline gelmektedir. Otomobil satışlarındaki bu artış, araçlarda yaşanacak arıza ve hasarlar için profesyonel destek verebilecek çalışanların gerekliliğini de ön plana çıkarmıştır. Oto tamircisi, otomobil gibi motorlu her tür taşıtın bakım ve onarımını yapan kişidir. Belirli bir marka ya da modelde uzmanlaşmış oto tamircileri olsa da genellikle oto tamircileri bütün motorlu taşıtlar hakkında bilgi ve deneyime sahip olmaktadır. Oto tamircisi kimdir sorusuna kısaca, motorlu taşıtların aksamında meydana gelen arıza ve sorunların giderilmesinde taşıt sahibine yardımcı olan kişi, olarak cevap verebiliriz. Oto tamircisi olan kişiler, gelişen ve değişen teknolojiyle beraber kendilerini sürekli geliştirmelidir. Otomotiv sektöründe sıklıkla gelişen ve değişen motor ve elektrik aksamı, bu alanda işinin uzmanı olmuş oto tamircilerine olan ihtiyacı artırmaktadır. Oto tamircisi kime denir, sorusuna detaylı cevap verebilmek için öncelikle oto tamircisinin görev ve sorumluluklarını bilmek gerekmektedir. Bu görevler, oto tamircisinin uzmanlaştığı konuya göre değişse de genel çerçevede belirli iş tanımları bulunmaktadır.

Oto Tamircisi Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Oto tamircisi ne iş yapar sorusu bize otomobil tamircisinin önemli sorumluluklarını işaret eder. Oto tamircisi taşıt sahibinin güvenle ve sorunsuz bir şekilde yolculuk yapmasını sağlamaya yönelik çalışmalar yapar. Trafik kazalarının önlenmesi konusunda oto tamircileri çok önemli rol oynamaktadır. Gerçekleşen trafik kazalarının önemli bir bölümü otomobillerde meydana gelen arızlardan kaynaklanmaktadır. Bu kazaların önlenmesi, aracın sorunsuz, araç sürücüsüne ve çevresine tehlike teşkil etmeyecek şekilde çalışması oldukça önemlidir. Söz konusu bir motorlu taşıt olduğunda birçok farklı parça ve uzmanlık gerektiren işler ortaya çıkmaktadır. Oto tamircisi nedir sorusuna cevap arandığında, bu işi üstlenen bireylerin görevleri şu şekilde listelenebilir:

 • Otomobilde oluşan arıza veya hasarı tespit etmek.
 • Motor parçalarının bakım ve onarımını yapmak.
 • Dizel ve benzinli motora sahip araçlarda ateşleme mekanizmalarını kontrol etmek.
 • Elektronik devrelerin bakım ve onarım işlemlerini yapmak.
 • Gerektiğinde yeni otomobil parçaları temin ederek hasarı gidermek.
 • Araçta meydana gelebilecek arızaları önceden tespit ederek önlem almak.
 • Araç sahibini aracı hakkında bilgilendirmek.
 • Araç üzerinde yapılan işlemleri kayıt altında tutmak.

Oto tamircisi olmak isteyen bir kişi, belirli alanlarda uzmanlaşabilir. Bu alanlar; oto elektrik, oto kaporta, motor tamir ve rektifiye ve tuning olarak ayrılabilir. Oto elektrik dalında uzmanlaşanlar, otomobilin elektrikli parçalarıyla ilgilenirken, kaporta konusunda uzmanlaşanlar ise kaza ya da çeşitli sebeplerle otomobilin dışında meydana gelen hasarları onarırlar.

Oto Tamircisi Olmak için Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Oto tamircisinin görev ve sorumluluklarının akabinde bu işi yapmak isteyenler oto tamircisi olmak için hangi okul bitirilmeli sorusunu sorabilir. Ülkemizde bu eğitimi liseden itibaren vermeye başlayan teknik meslek liseleri, endüstri meslek liseleri ve Anadolu teknik liseleri mevcuttur. Bu okullara girebilmek için ilköğretim eğitimini tamamlamış olmak ve liselere giriş için yapılan sınavlara girmek gereklidir. Sınavdan yeterli puanı alanlar bu okullarda eğitim almaya hak kazanır. Bu eğitim, teknik meslek liseleri, endüstri meslek liseleri ve Anadolu teknik liselerinde 4 yıldır. Teknik meslek lisesinde bu eğitimi alan kişiler, sonrasında çeşitli üniversitelerde bulunan otomotiv teknolojisi ön lisans programlarına katılarak bu konuda öğrendikleri bilgileri geliştirmeyi ve deneyim kazanmayı tercih ederler. Ayrıca bu alanda eğitim veren ücretli oto tamir kursları da bulunmaktadır.

Oto Tamircisi Olmak için Gereken Şartlar Nelerdir?

Oto tamircisi olmak için ne gerekir sorusunun yanıtı için öncelikle bireyin mesleki yeterliliğe ulaşmış olması gerekir. Oto tamiri konusunda gerekli eğitimi almış olmak, iş güvenliği konusunda bilgili ve bilinçli olmak ve son olarak da oto tamircisi belgesine sahip olmak gerekmektedir. Ayrıca oto tamircisi olmak için kullanılan alet ve ekipmanları iyi tanımak ve amacına uygun bir şekilde kullanabilmek önemlidir. Bu aletlerden bazıları; motor test cihazı, buji temizleme cihazı, kaynak makinesi, zımpara taşı makinesidir. Kullanılan bazı aletler uzman olmayan biri tarafından kullanıldığında ciddi yaralanmalara yol açabilir. Bu nedenle gerekli eğitimi almadan oto tamircisi olmak mümkün değildir. Ayrıca son yıllarda oto tamir teknolojileri oldukça geliştiğinden, artık araçların arıza tespitlerinde bilgisayarlar kullanılmaktadır. Bu nedenle temel olarak bilgisayar bilgisine sahip olmak da sizi diğer oto tamircileri arasında öne çıkarabilir. Bütün bu eğitimleri tamamlamış ve gereklilikleri yerine getirmiş olan kişiler oto tamircisi olmaya hak kazanır. Oto tamircisi olarak bir kurumda çalışabilmek için oto tamircisi belgesi alınması gerekir. Oto tamircisi belgesi nereden alınır sorusunun cevabı ise mesleki eğitim merkezleridir. Bu merkezlerden kişinin deneyimine göre önce kalfalık belgesi sonrasında ise ustalık belgesi almak mümkündür. Ustalık belgesi almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Aşağıdaki şartlardan en az bir tanesini karşılayanlar ustalık belgesi almaya hak kazanır.

 • Meslek lisesinden mezun olmuş olmak.
 • Milli eğitim bakanlığı tarafından onaylanmış kurs belgesine sahip olmak.
 • Mesleki Açık Lise eğitimini yüz yüze olarak başarıyla tamamlamış olmak.
 • Esnaf ve sanatkârlar dernek veya odaları tarafından verilmiş ustalık belgesine sahip olmak.

Oto Tamircisi Maaşları 2022

Oto Tamircisi poziyonunda çalışanların kariyerlerinde ilerledikçe çalıştıkları pozisyonlar ve aldıkları ortalama maaşlar en düşük 6.550 TL, ortalama 8.190 TL, en yüksek 11.660 TL.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz