Haomo ve ByteDance Özerk Otonom Sürüşe Odaklanıyor

Haomo ve ByteDance Ozerk Otonom Suruse Odaklaniyor
Haomo ve ByteDance Özerk Otonom Sürüşe Odaklanıyor

TikTok’un sahibi ByteDance ve yeni kurulan Haomo, dünyanın en büyük otomobil pazarı bünyesinde sürücüsüz otomobil yapımı için yeni bir altyapı oluşturma sürecini resmen başlattı.

Haomo, Great Wall Motor’un Başkanı Wei Jianjun’a ait. ByteDance ile birlikte iki şirket, Çin’in otonom sürüşe, bir başka deyişle sürücüsüz otomobile yönelik en büyük hesap merkezini yaratmak istiyor. Söz konusu girişimin amacı, Çin’de sürücüsüz otomobillerin benimsenmesi sürecini hızlandırmak. Mana Oasis olarak anılan bu hesap merkezi, 5 Ocak 2023 günü, Haomo ve ByteDance’a ait bir bilişim şirketi olan Volcano Engine tarafından açıldı.

Dünyanın ikinci büyük ekonomisi böylece bu alanda dev bir altyapıyla donanıyor. Volcano Engine Başkanı Tan Dai, Beijing’de düzenlenen bir basın konferansı sırasında, bu projenin Çin’e otonom sürüş teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda bir sıçrama yaptırtacağını açıkladı. Öte yandan her iki şirket, bu yeni altyapının sürücüsüz araçların ticarileşmesine de ivme kazandırmasını umuyor. Bu çerçevede, Çin’in, 2035 yılına değin trafiğe çıkacak 5,7 milyon otomatize araç ile dünyanı en büyük otonom araç pazarı olması bekleniyor.

Mana Oasis, Haomo’nun resmi bir bildirisine göre, toplam 670 petaflop kadar bir hesap gücüne sahip (1 petaflop 1 katrilyon flopa veya bin teraflopa eşit; flop ise bir bilgisayar operasyon birimi). Bu, Mana Oasis’in Çin’de bulunan tüm diğer hesap merkezlerinden daha yüksek bir hesaplama gücüne sahip olduğunu gösteriyor.

2019’da Beijing’de kurulan Haomo, Çin’de şimdiden kendi teknolojilerini ve otonom araçlarını satıyor. Şimdi bu firmanın Volcano Engine ile bir araya gelmesi, bu yeni teknolojilerin Çin’de daha da fazla rağbet göreceğine ilişkin perspektifleri yansıtıyor. Esasen birkaç aydır Beijing yönetimi, başkentin bir pilot bölgesinde sürücüsüz araçların dolaşmasına izin vermiş durumda. Ayrıca Shenzhen de bu tür araçlara bir pilot bölge tahsis eden bir başka kent.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*