Hyundai Bu Yıl Elektromobiliteye 8,5 Milyar Dolar Ayırdı

Hyundai Bu Yil Elektromobiliteye Milyar Dolar Ayirdi
Hyundai Bu Yıl Elektromobiliteye 8,5 Milyar Dolar Ayırdı

Hyundai Motor Co çevreci sıfır emisyon ulaşıma yönelik artan tüketici talebini karşılamak için, filosunun daha fazlasını elektriklendirmek adına harekete geçti. Yapılan açıklamaya göre, 2023 boyunca elektromobilite alanında 10,5 trilyon won (8,5 milyar $) yatırım yapacak.

Hyundai, bu yıl dünya çapında 4,3 milyon otomobil satmayı veya 2022’den yaklaşık yüzde 10 daha fazla satmayı hedeflediği için öncelikle Ar-Ge’ye ve yeni bir ABD fabrikasına yatırım yapacak.

Seul merkezli otomobil üreticisi, paranın öncelikle araştırma ve geliştirmeye ve ABD’de yeni bir fabrika inşa etmeye harcanacağını söyledi. Hyundai, Mayıs ayında ABD eyaletindeki Savannah yakınlarında bir elektrikli otomobil montajı ve pil fabrikası inşa etmek için 5,5 milyar dolar harcadığını ve projenin 2023’ün başlarında temel atmasının beklendiğini söylemişti.

Otomobil üreticisi ayrıca bu yıl yüzde 11,5’e varan gelir artışı hedefliyor

Hyundai, haberlerin ardından hisseleri yüzde 6,3’e kadar yükselen otomobil üreticisi için alışılmadık bir hamleyle temettülerini de artırdı. Hyundai İcra Başkan Yardımcısı Seo Gang-Hyun: “Uygun döviz kurları ve katma değerli otomobillerin daha yüksek satışları, 2022’deki büyümeye öncülük etti” dedi. 2020’nin sonlarından beri otomobil üreticilerini engelleyen küresel çip kıtlığının, 2023’te azalması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, rekabet yoğunlaştıkça markanın pazarlama maliyetleri de artacaktır. Hyundai bu yıl dünya çapında 4,3 milyon araba satmayı hedeflediğini -yani 2022’den yaklaşık %10 daha fazla, duyurmuştu. Hyundai markasının bağlı şirketi Kia’da toplam 3,2 milyon araç için %10 büyüme hedefliyor. Hyundai ve Kia, Toyota ve Volkswagen Group’tan sonra dünyanın üçüncü büyük otomobil üreticisi konumunda.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*