Volkswagen’den Otonom ve Elektrikli Araçlara 180 Milyar Euro Yatırım

Volkswagenden Otonom ve Elektrikli Araclara Milyar Euro Yatirim
Volkswagen’den Otonom ve Elektrikli Araçlara 180 Milyar Euro Yatırım

Volkswagen Grubu önümüzdeki 5 yıl içinde pil hücresi üretimi, Çin’de dijitalleşme ve Kuzey Amerika’daki varlığını genişletme gibi alanlara 180 Milyar Euro yatırım yapacak. 5 yıllık yatırım bütçesinin üçte ikisinden fazlası, önceki beş yıllık planda yüzde 56’dan artarak, elektrikli araçlara ve yazılıma ayrıldı ve bunun 15 milyar Euro’luk kısmı pil fabrikaları ve ham maddelere ayrıldı. 2022 yılı gelirini de %12 artırarak, 272,2 Milyar Euro olarak duyurdu.

VW, 2030 yılına kadar küresel olarak yüzde 50 tamamen elektrikli satış hedefine doğru çalışırken, içten yanmalı motor teknolojisine yapılan yatırımın 2025’te zirveye ulaşacağını ve bundan sonra düşüşe geçeceğini söyledi. VW, son yıllık güncellemesine kıyasla toplam harcamalarını %13 artıracak. CEO Oliver Blume yaptığı açıklamada: “Net ve iddialı hedefler belirledik ve süreçleri kolaylaştırmak için gerekli kararları aldık” dedi. Bu yıl, “stratejik hedeflerin gerçekleştirilmesi ve grup genelinde ilerlemenin hızlandırılması için belirleyici bir yıl olacak” dedi.

Volkswagen Grubu 2022 yılında toplam 8,3 Milyon araç teslimatı gerçekleştirdi. 2023 yılı hedefi ise 9,5 Milyon adete çıkartmak.

En son planda, pil fabrikaları ve hammaddeler için 15 Milyar Euro çevrelenmiş durumda ve kamyonet Scout markası için Kuzey Karolina’daki bir tesise 2 Milyar Euro yatırılacak. Geçen yılın sonlarında VW, Ukrayna’daki savaş nedeniyle görünürlük eksikliğini ve önemli arz darboğazlarını gerekçe göstererek yatırımlarda yeni hedefler belirlemeyi ertelemişti.

Pazartesi günü VW, markanın önemli pazarı ABD’de hızlı bir genişleme peşinde koşarken, Kanada’da ise Avrupa dışındaki ilk pil tesisini kurmayı planladığını duyurdu.

VW, bu ayın başlarında, devam eden tedarik zinciri zorluklarına rağmen önümüzdeki yıl için iyimser bir görünümle yükselen hisselerini ve % 14 daha yüksek teslimatlar, gelirde ise % 10 ila 15 artış öngördü. Kazanç marjı, net nakit akışını hedefin çok altına çeken tedarik zinciri karmaşasına rağmen satış ve kazançların 2021 seviyelerinin üzerinde olmasıyla yüzde 8,1 ile 2022 tahmininin üst sınırında yer aldı. Volkswagen Grubu 2022 yılında toplam 8,3 Milyon araç teslimatı gerçekleştirdi. 2023 yılı hedefi ise 9,5 Milyon adete çıkartmak.

İlgili Reklamlar