WRC’nin takvim için ana hedefleri: ABD ve Çin

wrc

Dünya Ralli Şampiyonası (WRC), 1988’den bu yana ilk kez ABD’ye geri dönme hedefiyle büyük bir adım atmış durumda. Chattanooga, Tennessee merkezli Rally USA projesi, WRC için uzun vadeli bir hedefi gerçeğe dönüştürme yolunda ilerliyor. Ancak ABD dönüşü sadece başlangıç. WRC, Çin’e gitme isteğiyle de dikkat çekiyor.

Çin, daha önce 1999 yılında o zamanki Toyota pilotu Didier Auriol’un kazandığı bir WRC turuna ev sahipliği yapmıştı. Ancak 2016’da fırtına sebebiyle etkinlik iptal edilmeden önce tekrar bir tura ev sahipliği yapması planlanıyordu. WRC temsilcileri, bu yılın ilerleyen dönemlerinde Çin’e giderek gelecekte şampiyonaya ev sahipliği yapmak isteyen birkaç şehirle görüşmeyi umuyor.

WRC etkinlik direktörü Simon Larkin, “Yeni etkinliklerin eklenmesi ya da eski etkinliklerin şampiyonaya geri dönmesi için büyük bir talep var.” diyor ve ekliyor, “ABD’nin stratejik bir hedefimiz olduğunu kabul etmekte bir sakınca görmüyorum. Peter [Thul, WRC kıdemli sportif direktörü] ve ben Çin konusunda yönetim kurulumuzdan ve hissedarlarımızdan net bir talimat aldık. İki stratejik kilit hedefimiz olmaya devam ediyorlar. ABD’nin 2025’te, Çin’in ise mümkün olan en kısa sürede gelmesi en muhtemel hedef.”

Ancak ABD’yi WRC takvimine geri getirme çalışmaları sadece başlangıç aşamasında. WRC, ülkeyi ancak etkinliğin başarılı olacağından emin olduktan sonra takvime dahil edeceğini belirtmişti. Bu süreçte, Rally USA organizatörleri Nisan ayında FIA’ya tanıtım etkinliği düzenlemiş ve olumlu geri dönüşler almıştı. Ancak bu noktada aşılması gereken bir sonraki engel, ASN’ler arasında uyumun sağlanması ve gerekli sigorta şartlarının güvence altına alınmasıdır.

WRC kıdemli sportif direktörü Peter Thul, bu konuda şunları söylüyor: “ASN ile yapılması gereken bir süreç ve uyum var. Özellikle ABD’de bu biraz zaman alıyor ve bu yüzden FIA başkanından bu konuda bize destek olmasını istedik. Bunu düzgün bir şekilde yapacağımıza dair bize söz verdi.”

Ralli, doğası gereği yüksek risk içerdiğinden, sigorta konusu da oldukça karmaşıktır. Bir şehir, turizm kurumu ve hükümetle sözleşme yapmak ve gerekli sigorta seviyesine ulaşmak zaman alıcı bir süreçtir.

WRC’nin nihai hedefi, ABD’de bir tur ve Güney Amerika’da en az bir tur içeren bir takvim oluşturmak. Ayrıca en geç 2025 yılına kadar Arjantin’de bir tur gerçekleşmesi bekleniyor.