Karsan e-ATA otobüslerin teslimatı başladı!

karsanbolognaotobus

Karsan, İtalya’da Elektrikli Otobüs Teslimatına Başladı! İşte e-ATA’nın Özellikleri ve Fiyatı…

Karsan, elektrikli toplu taşıma araçları konusunda Avrupa’da öncü olmaya devam ediyor. Şirket, yeni hedef pazarlar belirlerken, mevcut pazarlarda da siparişlerini artırıyor. Karsan, kazandığı ihalelerin teslimatlarını hız kesmeden sürdürüyor. Bu kapsamda Karsan, İtalya’nın en büyük yolcu taşıma şirketi olan TPER’ye e-ATA otobüslerinin ilk partisini teslim etti.

e-ATA Otobüsleri Neler Sunuyor?

Karsan’ın elektrikli otobüs serisi e-ATA, 18 metre uzunluğunda ve 145 yolcu kapasiteli. Araçlar, Bologna şehrinin toplu taşıma dönüşümünde önemli bir rol oynayacak. e-ATA otobüsleri, TPER’ye Bologna’da Maggiore Meydanı’nda düzenlenen bir törenle teslim edildi.

Karsan CEO’su Okan Baş, e-ATA otobüslerinin hem Bologna’nın ilk elektrikli 18 metre araçları, hem de İtalya’nın ilk pantograf elektrikli 18 metre araçları olduğunu söyledi. Baş, geçen yıl imzaladıkları sözleşmenin 18.2 milyon Euro değerinde olduğunu da belirtti.

e-ATA otobüsleri, yüksek performans, uzun menzil ve düşük işletme maliyetleri sunuyor. Araçlar, 5 saatlik şarj ile 400 km menzile ulaşabiliyor. Ayrıca araçlar, pantograf sistemi sayesinde hızlı şarj edilebiliyor. e-ATA otobüsleri, konfor, güvenlik ve bağlantılılık özellikleriyle de yolculara ve sürücülere keyifli bir yolculuk deneyimi sağlıyor.

Karsan, Elektrikli Araç Pazarında Büyüyor

Karsan, elektrikli araç pazarında global olarak büyüme stratejisi izliyor. Şirket, e-JEST ve e-ATAK modellerinin ardından, şimdi de e-ATA ile İtalya pazarına girdi. Karsan, İtalya’da var olan 50 adetlik elektrikli araç filosunu 2023 yılı sonunda 100 adede çıkarmayı hedefliyor. Karsan, ayrıca Avrupa ve Kuzey Amerika’da bu yıl sonunda 1000 adet elektrikli aracını hizmete sunacak.

Karsan, 2040 yılına kadar ürün portföyünün tamamen sıfır emisyonlu araçlardan oluşacağını taahhüt ediyor. Şirket, bu hedef doğrultusunda ağır ticari araçlarda ‘Generation F’ adıyla, sıfır emisyonlu, bağlantılı ve otonom teknolojilerle başlattığı dönüşüm yol haritasını izliyor.

e-ATA otobüsleri, Şubat 2024 itibarıyla hem Türkiye’de hem de uluslararası pazarlarda satışa sunulacak. Araçların fiyatı ve diğer detayları ise henüz açıklanmadı. Karsan, yeni elektrikli otobüs serisi e-ATA ile elektrikli toplu taşıma pazarında yeni bir sayfa açmayı planlıyor.