BursaRay Kestel Hattıda seferler yarın başlıyor

BursaRay Kestel Hattıda seferler yarın başlıyor :Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşılabilir bir kent hedefiyle hafif raylı sistemi Kestel’e kadar uzatacak olan BursaRay Kestel Hattı’nın ilk 4 istasyonunda seferler yarın başlıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşılabilir bir kent hedefiyle hafif raylı sistemi Kestel’e kadar uzatacak olan BursaRay Kestel Hattı’nın ilk 4 istasyonunda seferler yarın saat 11.00’da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın katılımıyla başlıyor.

Kestel hattının faaliyete geçmesi de özellikle Ankara Yolu trafiğini önemli ölçüde rahatlamış olacak. Kestel ve Gürsu ilçe merkezinden Bursa’ya minibüslerle ulaşım imkanı bulan vatandaşlar bu hattın devreye alınmasıyla birlikte, besleme hatlarını kullanarak BursaRay istasyonlarına gelecek. Kentin doğu bölgelerinde oturan Vatandaşlar BursaRay’la üniversite ve Mudanya yoluna kesintisiz bir şekilde ulaşabilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da ulaşım sorununu raylı sistem yatırımları ile çözmek amacıyla bu dönem programda olmamasına rağmen inşaatına başlanan 7 duraklı 8 kilometrelik Bursaray Kestel Hattı’nın ilk 4 istasyonun hizmete gireceğini müjdeledi.

Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’da konforlu ulaşıma büyük önem verdiğini anlatan Başkan Altepe, “Bursa’nın en önemli projelerinden BursaRay hattının Kestel etabında sona gelindi. Ulaşılabilir ve sağlıklı bir kent için yatırımlarına devam eden Büyükşehir Belediyesi, ulaşımda en önemli ve köklü çözümü kesintisiz ulaşımla yani raylı sistemlerle sağlıyor. Şehrin bir başından diğer tarafına ulaşım, raylı sistemlerle daha da pratik bir hale geliyor” diye konuştu.

Başkan Altepe, bu dönemde Üniversite ve Emek hatlarının tamamlandığını hatırlatarak, “Bu dönemde projelendirdiğimiz BursaRay Kestel hattının da sonuna geldik. Bursaray Kestel Hattı’nın ilk 4 istasyonunu hizmete açıyoruz. Böylece Kestel ve Gürsu, Bursa ile bütünleşecek, Bursa halkı da rahat bir nefes alacak” dedi.

Bursa Metro Saatleri, Bilet Fiyatları ve Güzergah Haritası; Bursaray’da 7’si yeraltında olmak üzere 38 istasyon vardır. İki hatlı güzergahın toplam uzunluğu 39km’dir ve karayol sisteminden tamamen bağımsızdır. BursaRay şirketine ait en uzun hat: 2. Bu Metro hattı, (Kestel) Kestel durağından başlıyor ve (Nilüfer) Üniversite durağında sona eriyor. 31 km’lik alanı kapsıyor ve 31 durağı bulunuyor.

En kısa hat: 1. Bu Metro hattı, (Nilüfer) Emek durağından başlayıp (Yıldırım) Arabayatağı durağında sona eriyor. 20 durakla 18 km’lik alanı kapsıyor.

BursaRay güzergahı, Mudanya Yolunda Emek İstasyonu ve batıda Üniversite den başlayarak Kestel istasyonunda birleşmektedir. Daha sonra Ankara Yolunu takiben Kent Meydanından Şehreküstü Meydanına çıkmakta ve Haşim İşcan Caddesini takip ederek viyadük üzerinden tekrar Ankara Yoluna çıkıp Kestel İstasyonunda son bulmaktadır. Bursa Metrosu olarak bilinen sistem aslında hafif raylı sistem olup, bu hafif raylı sistem Bursa tramvaylarıyla entegre çalışmaktadır.

Bursaray Güzergah Haritası ve İstasyonları 

BursaRay güzergahı, Mudanya Yolunda Emek İstasyonu ve batıda Üniversite den başlayarak Kestel istasyonunda birleşmektedir. Daha sonra Ankara Yolunu takiben Kent Meydanından Şehreküstü Meydanına çıkmakta ve Haşim İşcan Caddesini takip ederek viyadük üzerinden tekrar Ankara Yoluna çıkıp Arabayatağı İstasyonunda son bulmaktadır.

Hat Uzunluğu (Çift Hat) 39 km
Depo Hatları 9,9 km
İstasyon Sayısı 38 (7 Adet Yeraltı)
Enerji Tipi 1500 V DC
Enerji Besleme Tipi Kataner
Maksimum Hız 70 km/saat
Ray Genişliği 1435 mm
Minimum Yatay Kurp 110 m
Platform Boyu 120 m

Bursa Metro Saatleri

Bursa metro durakları belli saatler aralığında yolcuları taşımaya başlamaktadır. Sabahın erken saatlerinde taşımacılığa başlayan Bursaray, gece geç saatlere kadar da hizmet sunmaya devam etmektedir. 05.40’ta başlayan ve gece 00.16’ya kadar devam eden Bursaray, hafta sonları farklı saatlerde hizmet sunabilmektedir. Bursa metro hattı için saatler resmi tatillerde ya da bayramlarda da farklılık gösterebilmektedir.

Bursa Metrosu Bilet Fiyatları

BursaRay’da

 • Tam bilet 2,55 TL
 • Öğrenci 1,45 TL
 • İndirimli bilet ise 2,10 TL

öğrenci abonman kartının aylık ücreti  ise 100 TL’dir.

Bursa Metrosu Tarihçesi

 • 31 Ocak 1997 BursaRay sözleşmesi imzalandı.
 • 14 Ekim 1998 BursaRay inşaat çalışmaları başladı.
 • 23 Nisan 2002, Küçük Sanayi – Şehreküstü ve Organize Sanayi – Acemler hatlarını kapsayan BursaRay 1. Etap A Bölümünde yolculu tren işletimine başlandı. (17 İstasyon)
 • 12 Mayıs 2008, Şehreküstü – Arabayatağı hattını kapsayan BursaRay 1.Etap B Bölümünde yolculu tren işletimine başlandı. (6 İstasyon)
 • 24 Aralık 2010, Küçük Sanayi-Üniversite ve Organize Sanayi – Emek hatlarını kapsayan BursaRay 2. Etap Bölümünde yolculu tren işletimine başlandı. (8 İstasyon)
 • 19 Mart 2014, Arabayatağı – Kestel hattını kapsayan BursaRay 3.Etap Bölümünde yolculu tren işletimine başlandı. (7 İstasyon)
 • 15 Ocak 2016 tarihinde Kestel Etabı sinyalizasyon sistemi devreye alınarak, Üniversite – Kestel arasında aktarmasız işletime başlandı.

Bursa Raylı Sistem Haritası

  İlk yorum yapan olun

  Yorumunuz