İşte Trakya Hızlı Tren Hattının Güzergahı

İşte Trakya Hızlı Tren Hattının Güzergahı : Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerini İstanbul’a bağlayacak ‘Hızlı Tren’ projesinde sona gelindi. İstanbul Halkalı istasyonundan başlayarak Edirne Kapıkule istasyonunda sonlanacak 229 kilometrelik hızlı tren projesinde, bölge halkının bilgilendirildiği, fikir ve önerilerininde alındığı ÇED toplantıları 9-12 Eylül tarihleri arasında Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’de yapıldı ve süreç tamamlandı.

AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Trakya yüksek hızlı tren projesinde adımların atılması için görüşme yaptılar. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile yapılan görüşme sonunda bir açıklama yapan vekiller; yüksek hızlı tren projesinin ihalesinin 2016 yılında yapılacağını ve en kısa sürede de inşaatına başlanacağını dile getirdiler.

 • İşveren: Ulaştırma Bakanlığı
 • Yüklenici:  Salini (İtalya) Kolin Ortaklığı
 • Kısımlar:
  1. Çerkezköy Kapıkule: Avrupa Birliği Kredisi
  2. Halkalı Çerkezköy: Ulaştırma Bakanlığı tarafından finanse edilecek
 • Toplam Süre: 1.260 gün
 • Sözleşme bitiş tarihi: 5/2022
 • Sözleşme bedeli: 523 milyon 899 bin 700 Euro

Halkalı Marmaray hattıyla da entegre olacak projenin yaklaşık 18 ayda tamamlanması planlanıyor. 229 Kilometrelik hattın 75 kilometresi İstanbul’da planlanırken hattın 40 kilometresi Tekirdağ, 60 Kilometresi Kırklareli, 54 Kilometresi ise Edirne İl sınırları içerisinden geçiyor.

Hızlı Tren Hattı Sirkeci’den başlayıp, Halkalı, Kabakça, Çerkezköy, Büyükkarıştıran, Misinli, Lüleburgaz, Babaeski, Havsa güzergahından Kapıkule’ye varacak. Tekirdağ ve Kırklareli’ne birer kol ayrılacak.

Trakya Hızlı Tren Haritası

Halkalı Kapıkule Demiryolu Projesi Hakkında

Bulgaristan sınırından İstanbul’a kadar uzanan güzergâhıyla, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı projesi coğrafi olarak Türkiye’nin AB‘ye bağlanmasını sembolize etmektedir. AB ve Türkiye’yi birbirine doğrudan bağlayan hatların geliştirilmesinin her iki taraf için stratejik öneme sahip olmasının yanında projenin TEN-T koridorlarına uygun olarak AB – Türkiye – Asya demiryolu bağlantısını sağlayacak olması da özel bir öneme sahiptir.

Proje, Halkalı Ispartakule, Ispartakule Çerkezköy ve Çerkezköy-Kapıkule olmak üzere 3 kısımdan oluşmaktadır. Projenin 155 km’lik Çerkezköy-Kapıkule kesiminin inşası Avrupa Birliği ve ülkemizin ortak finansmanı ile gerçekleştirilecek olup, toplam 275 milyon Avro AB fonu kullanılacaktır. 76 km’lik diğer kısımlar ise eş zamanlı olarak TCDD Genel Müdürlüğü tarafından milli bütçe imkanları ile inşa edilecektir.

Projenin tamamlanması ile birlikte Halkalı Kapıkule arasında 231 km’lik güzergâhta çift hatlı, 200 km/saat hızında, yolcu ve yük taşıma amaçlı bir hızlı tren hattı inşa edilmiş olacaktır.

halkali kapikule demiryolu

275 Milyon Avro Hibe

Halkalı Kapıkule Demiryolu Hattının yük taşıma kapasitesinin, Çerkezköy Kapıkule kesiminin yapımıyla önemli oranda artacak. Yapımı için Avrupa Birliğinden (AB) 275 milyon avro hibe kullanılacak olan projenin tamamlanmasıyla Avrupa ülkeleriyle yüksek standartlı demiryolu bağlantısına kavuşulmuş olacak.

trakya treni
trakya treni

  1 Comment

  1. Bu düşünce güzel ama eksik. İstanbul ve İzmit’in yükünü hafifletecek ve Ege bölgesini Balkanlara bağlayacak çift yönlü Edirne-Uzunköprü-Keşan-Gelibolu-Eceabat hattı yapılmalı ve Çanakkale’ye 2 yönlü tren köprüsüyle geçerek Ezine-Ayvacık-Edremit üzerinden Balıkesir’de Bandırma-Basmane ve Balıkesir-Kütahya hatlarına bağlanmalıdır. Ayrıca Çanakkale-Biga-Bandırma-Karacabey-Bursa-İnegöl-Bozüyük aksına çift yönlü demiryolu döşenirse kaymaklı ekmek kadayıfı gibi olur.

  Yorumunuz