Tesla Pickup Modeli Cybertruck’ı Tanıttı

tesla pickup modeli cybertrucki tanitti
tesla pickup modeli cybertrucki tanitti

Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Tesla, geçtiğimiz hafta yeni modeli olan Cybertruck kamyonetini tanıttı. Aracın tasarımı, tanıtımı sırasında kırılan camı daha ilk günden gündem oldu. Tüm bunlara ek olarak bir de 3 günde 200 bin adet ön sipariş alındığını Elon Musk’un duyurması da dikkatler iyice bu aracın üzerine çekti. Cybertruck’ın seri üretiminin 2021 sonunda başlaması hedefleniyor.


Musk’ın pazar günü paylaştığı tweet ile Cybertruck’tan 200 bin adet ön sipariş alındığını öğrendik. Cybertruck bu ön sipariş adedine sadece 3 günde ulaşarak ciddi bir talep gördüğünü resmen göstermiş oldu.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk daha önce üretme sözü verdiği elektrikli pickup modelinin ilk tanıtımını yaptı. ABD’de yapılan tanıtımda fütüristik tasarıma sahip olan Cybertruck zırhlı bir araca benziyor. Pickup tanıtımı sırasında dayanıklılık testine de sokuldu. Sahneye çıkan Tesla’nın baş tasarımcısı Franz von Holzhausen elindeki balyozla elektrikli pickup Cybertruck’a vurmaya başladı. Aracın kaportasında darbelerin ardından hiçbir hasar kalmadı.

Ancak aracın tasarımı ve tanıtımı sırasında kırılan ön camları hâlâ internette en çok paylaşılan otomobil paylaşımları arasında. Camlar tam olarak kırılmasa da parçalandı. Bu güçlendirilmiş aracın camlarının kırılmaz olduğu açıklanmıştı. Bu sonucu beklemeyen Musk, camın kırılmaması gerektiğini ve testin başarısız olduğunu belirtti.

Cybertruck ön siparişi için müşteriler 100 dolar depozito ödemesi gerekiyor. Aracın üretim tarihi ise 2021 yılı. Musk sosyal medyada yaptığı paylaşımlarda 146 bin ön siparişin yüzde 42’sinin çift motorlu Cybertruck, yüzde 41’nin tri motorlu ve yüzde 17’sinin de tek motorlu olduğunu da paylaştı. Cybertruck 39 bin 900 dolardan başlayan fiyatlara sahip. Aracın en yüksek fiyatlı versiyonu ise 69 bin 900 dolar. 40 bin dolarlık tek motorlu başlangıç paketi 400 km’lik menzile sahip.

İki motorlu ve dört çeker sistemiyle 500 km’ye yakın menzil sunan ikinci paket 50 bin dolarlık fiyat etiketiyle alınabilecek. Maksimum 800 kilometre menzilli 3 motlrlu ve dört çekerli versiyonun ise fiyatının 70 bin dolar olacağı belirtildi. İki motorlu ve dört çeker sistemiyle 500 km’ye yakın menzil sunan ikinci paket 50 bin dolarlık fiyat etiketiyle alınabilecek. Maksimum 800 kilometre menzilli 3 motlrlu ve dört çekerli versiyonun ise fiyatının 70 bin dolar olacağı belirtildi. Bu versiyonun 0’dan 100 km’ye hızlanması ise sadece 2.9 saniye. Bu en yüksek versiyona sahip olmak isteyenler bir yıl daha beklemek zorunda kalacak.

Tesla bütün pickup modellerine otonom sürüş paketini de isteğe bağlı olarak ekleyecek. Otonom sürüş isteyenler 7 bin dolar daha ödemek zorunda kalacak. Tesla CEO’su tanıtımda yaptığı konuşmasında ABD’de en çok satılan üç modelin pickup olduğunu hatırlatarak, “Sürdürülebilir enerji problemini çözmek için elektrikli pickup kamyonetimiz olmalı” dedi.İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın