Renault Markasının Yeni Konsept Aracı Morphoz

Renault Yeni Konspet Aracı Morphoz

Renault, Morphoz isimli konsept modeli için bir dijital lansman organize etti. Renault yeni konsept Morphoz, 2025 yılına yönelik kişisel ve paylaşılabilir elektrikli araç vizyonunu yansıtıyor. Morphoz, kapasite ve menzilin yanı sıra kullanıcı seçenekleri ve bagaj hacmi bakımından da pek çok farklı seçenek sunuyor.


Elektrikli araçlar konusunda uzmanlaşan Renault, 10 yılda 8 elektrikli araç tanıtmayı başardı. Daha fazla çok yönlülük ve uzun menzil için lokomotif modeli ZOE’yi sürekli geliştirdi. Şehir içi kullanıma uygun bir menzil sunan Twingo Z.E. modelini de geliştiren Renault’nun elektrikli modelleri arasında, Çin’de pazara sunulan küçük şehiriçi SUV modeli Renault City K-ZE ile Avrupa’nın en önemli elektrikli hafif ticari araç gamı yer alıyor.

Otomobil hakkında bilgi veren Renault Grubu Tasarım Direktörü Laurens Van den Acker: “MORPHOZ konsept modeli, cesur, yenilikçi tasarımı, paylaşım ve değişimi kolaylaştıran kullanıcı merkezli yapısıyla, Renault tasarımının yeni LIVINGTECH felsefesini mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Teknoloji, tüm biçimleriyle (tasarım, araç üstü sistemler, bağlana bilirlik, iç mekân düzeni) araç kullanıcılarına yeni bir yolculuk deneyimi sunuyor. Morphoz konsepti gerçek bir yaşam deneyimi.” Dedi.

Renault Morphoz, ihtiyaçlara göre kişiselleştirilebilen modüler bir otomobil. Sürüş halindeyken bile indüksiyon yöntemi ile şarj edilen, %100 elektrikli uyarlanabilir bir crossover konsept modeli. 3. seviye otonom sürüş ile donatılan; 2017 yılında tanıtılan SYMBIOZ konsepti gibi, özel paylaşım işlevleri sunan kişisel kullanıma yönelik bir otomobil.

Renault Morphoz’un “şehir” versiyonunun 40 kWh batarya kapasitesiyle 400 km menzile sahip. Otomobile ihtiyaç anında 50 kWh kapasiteli bataryalar takılarak menzilinin 700 km’ye kadar çıkabiliyor.

3’üncü seviye otonom sürüş sunan otomobil, izin verilen yollardaki otoyol sürüşleri veya sıkışık trafik gibi bazı tanımlanmış durumlarda sürücünün direksiyon başından ayrılabilmesine ve sürüş yetkisini tamamen araca verebilmesine imkân tanıyor.

Morphoz’un yolcu bölmesi ise, yola bakması gereken sürücü hariç tüm yolcuların sohbet etmek veya ortak bir aktivite yapmak için yüz yüze bakacak biçimde oturabilmelerini sağlayan bir “paylaşım” modu sunuyor.

Renault’un yeni konsept otomobilin adı, önemli bir özelliğinden dolayı “Morphoz” yani “Morfoz” olarak belirlenmiş. Morfoz kelimesi bildiğiniz üzere Türkçede “başkalaşım” anlamına geliyor. Bunun sebebi ise bu otomobilin gövdesinin şekil değiştirebiliyor olması.

Yeni Konsept Morphoz’un Fotoğrafları:

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.


İlk yorum yapan olun

Cevap Yazın