Yerli Otomobil Fabrikasında Çalışanların Yüzde 30 Kadın Olacak

yerli otomobil fabrikasinda calisanlarin yuzde kadin olacak
yerli otomobil fabrikasinda calisanlarin yuzde kadin olacak

Yerli ve milli otomobil markasının üretimi için en büyük adım atıldı. TOGG’un, Bursa Gemlik’teki üretim tesisinin ‘İnşaat Başlangıç Töreni’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirildi. Törende yapılan açıklamaya göre fabrikada çalışacak personelin yüzde 30’unu kadınlar oluşturacak


TOGG Otomobil Fabrikasının İnşaatı, zemin güçlendirme çalışmaları dahil 18 ayda tamamlanarak, üretim ve montaj hatlarının kurulmasının ardından, 2022 yılının son çeyreğinde ilk seri otomobil banttan inecek. TOGG Gemlik Tesisi’nde işe alımlar 2022 yılı başından itibaren başlayacak.

Otomobil üretimi, yılda 175 bin adetlik kapasiteye ulaştığında çalışan sayısı da 4 bin 300 kişiye ulaşacak. Tesiste 2030 yılına kadar, fikri ve sınai mülkiyet hakları tamamen TOGG’a ait, tamamı doğuştan elektrikli 5 farklı modelden toplam 1 milyon adet üretilmesi planlanıyor.

TESİS’TE ÇALIŞACAKLARIN YÜZDE 30’U KADIN OLACAK

Tesis 1.2 milyon metrekarelik alan inşa edilecek. 230 bin metrekare kapalı alan olacak. TOGG Tesisi’nde çalışanların en az yüzde 30’u kadın çalışanlardan oluşacak. 2025 yılında yerlilik oranı yüzde 68’e kadar ulaşacak. Fabrika İstanbul-İzmir Otobanına 4 kilometre mesafede. Tesisin 3 kilometrelik çevre alanında 3 adet aktif liman var.

İLKLERİ BARINDIRAN MİLLİ OTOMOBİL FABRİKASI

  • Fabrika birçok özelliği ile ilkleri içerisinde barındırıyor; en önemli özelliklerinden bir tanesi Türkiye’nin en teknolojik otomobil fabrikası olması.
  • Tek bir fabrika alanı içerisinde hem üretim, hem stil tasarımı hem Ar-Ge çalışmaları, prototip hazırlıkları, test birimi, strateji ve yönetim merkezi bir arada olacak.
  • Daha önceden bataryanın yurtdışından alınması ihtimali üzerine yapılan çalışmalar şu an için yerini ‘Yerli Batarya Paketi’ çalışmasına bırakmış durumda.
  • Türkiye’de ilk olarak bir fabrikada doğuştan elektrikli yüzde 100 yerli bir otomobil üretilirken, batarya paketi de bu fabrikadan çıkacak.
  • Bunların yanı sıra ‘Akıllı, çevre dostu ve Avrupa’nın en temizi’ olarak da dikkat çekiyor.
  • Hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en temiz fabrikası olma özelliğine sahip
  • Nesnelerin interneti, veri toplama ve analizi ile verimlilik artırılıyor.
  • Gerçek zamanlı verilerle değer üreten akıllı bir üretim ağına sahip.
  • Üretimde çıkabilecek hatalar gelişmiş kamera ve sensörlerle engellenecek.

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz