Yenilenen Mercedes-Benz Vito Tourer Türkiye’de Satışa Sunuluyor

Mercedes-Benz’in 9 kişilik modeli Vito Tourer, 2020 prestijiyle yenilenmiş tasarımı, arttırılan donanımları, güvenlik teknolojileri, yakıt tüketimi düşürülen motor seçenekleri ve “Her Açıdan Güzel” sloganıyla Türkiye’de satılmaya başlandı.


İspanya’da üretilen Vito’nun üçüncü kuşağı 2014 yılının sonbaharında satışa sunulmuştu. Yenilenen modelde yer alan yeni dört silindirli turbo dizel motor ailesinden OM 654, performans ve yakıt iktisadı istikrarıyla öne çıkıyor. Yeni Vito Tourer’da konfor arttırılırken, DISTRONIC ve Etkin Fren Yardımcısı üzere sürüş yardımcıları güvenliğe katkı sağlıyor. Mevcut duruma nazaran bir ileri düzeye taşınan iç yer sürüş konforunu desteklerken; aracın dizaynını daha çağdaş bir düzeye getiriyor.

” Yeni Mercedes-Benz Vito Tourer ile 2020’de de liderlik savımızı sürdürüyoruz”

Yenilenen modelle ilgili açıklamalarda ulunan Mercedes Benz Otomotiv Hafif Ticari Araçlar Eser Kümesi İcra Heyeti Üyesi Tufan Akdeniz şunlar söyledi; “Türkiye’de son 5 yıldır 9 kişilik araç sınıfı başkanı olduğumuz Mercedes-Benz Vito Tourer modelimizi yenileyerek 2020 yılında da bu alandaki argümanımızı sürdürmeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin yolcu nakliyeciliği alanındaki faaliyetlerimizde müşterilerimize her vakit en kaliteli eserleri, en uygun ödeme seçenekleriyle sunduk. Vito ile de 1997 yılından bugüne kadar 37.033 adedi aşkın araç satışı gerçekleştirdik ve her jenerasyonunda sunulan güvenlik donanımlarını arttırdık. Yeni Vito’da da bu geleneği sürdürerek güvenlik ve sürüş yardım sistemi sayısını 10 adetten 12 adede çıkarıyoruz.”

Otomotiv pazarını da kıymetlendiren Tufan Akdeniz, “Mercedes Benz Otomotiv olarak Temmuz ayında 433 adet hafif ticari araç satışı gerçekleştirirken birinci 7 ayın sonunda 2.500 adede ulaştık. Mart 2020’de başlayan pandemi süreci satışlarda düşüş yaşanmasına neden olurken, Haziran ayından itibaren ertelenen taleplerin alımlara dönerek yılsonu gayelerinin tekrar yakalanacağını öngörüyoruz. Son periyotta olağanlaşma sürecine geçerken bilhassa turizm döneminin hareketlenmesinin de tesiri ile daha fazla adetlerde araç satışı öngörüyoruz.” dedi.

 

Dört farklı motor seçeneği

Yenilenmeyle birlikte tüm arttan itişli Mercedes-Benz Vito versiyonları, büsbütün Mercedes-Benz teknolojisi ile üretilen, OM 654 kodlu dört silindirli 2.0 litrelik turbo dizel motorla sunuluyor. Üç farklı güç versiyonu ile sunulan motor, giriş düzeyinde 136 HP (100 kW) güç ve 330 Nm tork (Yakıt tüketimi karma 6,6-5,8 lt/100 km, CO2 emisyonu karma 173-154 gr/km) bedeline sahip Vito 114 CDI olarak isimlendiriliyor. Bir üst düzeyde 163 HP (120 kW) güç ve 380 Nm tork (Yakıt tüketimi karma 6,4-5,8 lt/100 km, CO2 emisyonu karma 169-156 gr/km) kıymetine sahip Vito 116 CDI var. En üstte ise 190 HP (140 kW) güç ve 440 Nm tork (Yakıt tüketimi karma 6,4-5,8 lt/100 km, CO2 emisyonu karma 169-154 gr/km) pahasına sahip Vito 119 CDI bulunuyor.

Buna ek olarak, yeni jenerasyon ile birlikte önden çekiş seçeneğine sahip OM 622 DE kodlu 4 silindirli 1.8 litrelik turbo dizel motor ile 136 HP (100 kW) güç sunuluyor.

Yeni OM 654 motor jenerasyonu, OM 651 ile kıyaslandığında daha verimli ve etraf dostu. Ayrıyeten daha sessiz ve daha titreşimsiz bir sürüş sunuyor. Alüminyum gövde ve çelik pistonlu kombinasyon, kademeli yanma süreci ve sürtünmeyi azaltmaya yönelik silindir yatağı kaplaması NANOSLIDE ve motora yakın egzoz gazı arındırma sistemi üzere gelişmiş teknolojilerle yakıt tüketimini düşürürken, bir öteki açıdan emisyonları azaltmaya yardımcı oluyor. Motora yakın pozisyonu sayesinde egzoz gazı arındırma sistemi az ısı kaybıyla en uygun çalışma şartlarında vazifesini yerine getirebiliyor. Tüm bu gelişmeler ile birlikte; örneğin Vito 119 CDI versiyonunda eski versiyona nazaran yüzde 13 yakıt tasarrufu sağlanabiliyor.

 

9G-TRONIC otomatik şanzıman

Tüm geriden itişli Vito versiyonlarında 9G-TRONIC otomatik şanzıman standart olarak sunuluyor. Tork konvertörlü otomatik şanzıman, 7G-TRONIC’in yerini alıyor. Şoför, DYNAMIC SELECT seçim düğmesi üzerinden “Konfor” ve “Spor” sürüş modlarından birini seçerek vites değişim vaktini ayarlayabiliyor. Şoför ayrıyeten “Manuel” modu seçerek direksiyon üzerindeki kulakçıklarla manuel olarak da vites değiştirebiliyor.

Güvenlik ve sürüş yardım sistemleri

 

Faal Fren Yardımcısı ve DISTRONIC

Yeni Faal Fren Yardımcısı, öndeki araç ile mümkün bir çarpışma riskini algılıyor. Sistem evvel görsel ve işitsel bir ikaz ile sürücüyü uyarıyor. Şoförün reaksiyon vermesi halinde sistem fren dayanağı ile sürücüyü destekliyor. Lakin şoförün reaksiyon vermemesi halinde sistem etkin fren hareketi uyguluyor. Sistem ayrıyeten kent içi trafiğinde hareketsiz objeleri ve yoldan geçen yayaları da algılıyor.

Vito’da birinci defa kullanıma sunulan DISTRONIC, bir etkin takip yardımcısı. Sistem, şoför tarafından belirlenen arayı koruyarak öndeki aracı takip ediyor ve sürücüyü otoyol yahut dur-kalk trafikte değerli oranda rahatlatıyor. Öndeki araç ile inançlı takip uzaklığını korumak üzere çalışan sistem, kendi kendine hızlanıyor yahut yumuşak bir formda fren yapıyor. Sert bir fren hareketi algılayan sistem evvel sürücüyü görsel ve işitsel olarak uyarıyor ve akabinde otonom olarak fren yapıyor.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yenilenen ve daha kaliteli iç yer

Yeni Vito’da, DISTRONIC ile Etkin Fren Yardımcısı üzere isteğe bağlı donanımlar yahut gövde renginde ön tamponlarla bütünleşen büsbütün yeni ön ızgarasının ortasında konumlandırılan “Mercedes Yıldızı” bulunuyor. Ayrıyeten tüm Vito versiyonlarında opsiyonel olarak büsbütün krom versiyonu da sunuluyor.

Yeni Vito Tourer’ın iç yeri da güncellendi. Daha evvel kullanılan “Tunja” kumaş yerini esnek bir yapı ve şık bir görünüm sunan “Caluma” kumaşa bırakıyor. Ön konsolun sol ve sağ ucunda sportif bir görünümü beraberinde getiren yeni türbin görünümlü havalandırma ızgaraları devreye giriyor. Vito Tourer, Vito Mixto ve Vito Kombi modellerinde standart olarak sunulan Krom Paket kapsamında sunulan Parlak Piyano Siyah orta konsol, kalite algısını daha da yükseltiyor. Kelam konusu donanım ile birlikte havalandırma ızgaralarının etrafında de krom uygulanıyor. – Carmedya.com


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz