KPSS Lisans Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Her yıl yüzbinlerce aday kamu kurumlarında kendilerine iş bulabilmek için birbirleriyle yarışıyor. KPSS lisans sınavı maratonunun tamamlanmasının ardından gözler ÖSYM tarafından açıklanacak sonuçlara çevrildi. Sonuçların yanı sıra adaylar Kamu Personeli Seçme Sınavında  karşılarına gelen soruların doğru cevaplarını araştırmayı sürdürüyor.  ÖSYM KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek ile Eğitim Bilimleri sınavı  soru ve cevapları genellikle sonraki gün öğrencilerin erişimine açıyor.ÖSYM sınav takviminde sonuçların Ekim ayında açıklanacağını duyurmuştu. Peki KPSS lisans soru ve cevap kitapçığı ne zaman açıklanacak? İşte memur olma hayali kuran binlerce aday için KPSS sınavı detayları…

KPSS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?


KPSS sonuçları ÖSYM tarafından 22 Ekim 2020 Perşembe günü öğrencilerin erişimine açılacak. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir.

“Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.”

KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavı ile Eğitim Bilimler sınavı soru ve cevapları henüz açıklanmadı.  2019 yılında 14 Temmuz’da gerçekleşen sınavın Temel Soru Kitapçıkları ile Cevap Anahtarlarının % 10’nu  16 Temmuz tarihinde  adayların erişimine açılmıştı. KPSS lisans sınavı soru ve cevap anahtarı yayımlandığında aşağıdaki adresten görüntüleyebilirsiniz.

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirilecektir. Her testte, örneğin Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

SINAVIN GEÇERLİ SAYILMASI NELERE BAĞLIDIR?

Bir adayın sınavının geçerli sayılarak cevap kâğıdının değerlendirilmesi için adayın;
Sınava, atandığı salonda/sırada girmesi,

Sınav süresi başlamadan önce Sınava Giriş Belgesini sınav görevlilerine teslim etmesi,
Kopya çekme veya çekilmesine yardım etme girişiminde bulunmaması,

Cevaplarını sınav süresi içinde cevap kâğıdının ilgili alanına işaretlemiş olması,
Cevap kâğıdına T.C. Kimlik Numarasını ve soru kitapçığı numarasını doğru olarak yazıp kodlaması,

Soru kitapçığı ile cevap kâğıdına yazması ve işaretlemesi gereken bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması,

Sınav sorularını, sınavın cevaplama süresi başlatıldıktan sonra okumaya başlaması,
Sınav süresi bittikten sonra soruları okumaması ve cevap kâğıdında işaretlemeye devam etmemesi,

Sınav sonunda soru kitapçığını (sayfaları eksiksiz olarak) ve cevap kâğıdını sınav görevlilerine teslim etmesi,

Salonda sınav kurallarına ve sınav görevlilerinin uyarılarına uyması ve diğer sınav kurallarına uyması zorunludur.

Bu kurallara uymayan adayların sınavları iptal edilecektir.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz