TÜVTÜRK Araç Muayinelerine Erteleme Geldi

TÜVTÜRK açıklamasına nazaran, salgın nedeniyle 3 Nisan-3 Temmuz 2020 tarihleri ortasında araçlarının muayenesini gerçekleştiremeyen motorlu taşıt sahiplerinin, araç muayene işlemlerini bu müddetin bitimi olan 3 Temmuz 2020 tarihinden itibaren 45 gün içerisinde (17 Ağustos 2020’ye kadar) gerçekleştirmesine imkan tanınmıştı.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından, söz konusu tarihler ortasında (3 Nisan-3 Temmuz) araç muayene müddeti dolan ve muayenelerini 17 Ağustos tarihine kadar yaptıramayan araç sahipleri için bir sefer daha ek mühlet tanındı. Bu kapsama giren araç sahipleri 30 Eylül 2020‘ye kadar muayenelerini yaptırabilecek.

TÜVTÜRK’ten yapılan açıklamada, 30 Eylül’e kadar devam edecek olan ertelemenin yalnızca 3 Nisan-3 Temmuz 2020 tarihleri ortasında muayene süreci dolacak olan motorlu taşıtlar için geçerli olduğu vurgulandı. Kapsam dışında kalan araçların ertelemeden yararlanamayacağı belirtilirken, vatandaşların mağduriyet yaşamaması ve gecikme cezası ödememeleri ismine muayene müddetlerini denetim etmeleri tavsiyesinde bulunuldu.

Bu müddet zarfında, istasyonlarda yoğunluk yaşanmaması için vatandaşların muayenelerini son güne bırakmamaları ikazında bulunulurken, Türkiye genelindeki tüm araç muayene istasyonlarının tam kapasite çalışmaya ve randevu vermeye devam ettiği tabir edildi.

Açıklamada ayrıyeten, “Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek ve toplum sıhhatini müdafaaya yönelik olarak, hali hazırda Sıhhat Bakanlığı tarafından belirlenen ve tüm istasyonlarımızda uygulanan tedbirlere ek olarak Türkiye genelindeki istasyonlarımızda üst seviye önlemler alınmaktadır.” sözlerine yer verildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından, Kovid-19 önlemleri sonrasında girilen olağanlaşma sürecini takiben, araçlarını muayeneye getiren vatandaşların araç muayene istasyonlarında yoğunluk oluşturmasının önüne geçilmesi ve virüsün vatandaşlara mümkün tesirinin en aza indirilmesi gayesiyle, 3 Nisan 2020-3 Temmuz 2020 tarihleri ortasında araç muayene mühleti sona eren ve 17 Ağustos 2020 tarihine kadar muayenesi yaptırılamayan araçların muayene mühletleri yüzde 5 gecikme fiyatı alınmaması kaydıyla 30 Eylül 2020 tarihine kadar uzatılmıştı.

Araç Muayene randevusu, “www.tuvturk.com.tr” internet sitesi ve “08502228888” numaralı telefondan fiyatsız bir formda alınabiliyor.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz