Türk F-16D Savaş Uçakları NATO Tatbikatı İçin Yerini Aldı

Millî Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı 3 adet F-16D savaş uçağı Steadfast Defender tatbikatındaki yerini aldı. Steadfast Defender-2021 Tatbikatı’nın hava bölümü Atlantik Okyanusu’nun doğusunda icra edilecek. Tatbikatın hava bölümü için 181’inci Filo Komutanlığına bağlı F-16D savaş uçakları ile 49 adet personel tatbikat bölgesine intikal etti.

Steadfast Defender-2021, NATO’nun 5. Maddesini baz alan toplu savunma tatbikatıdır. Tatbikatın amacı NATO müttefikleri ile müşterek çalışarak potansiyel düşmanları caydırmak ve NATO’nun savunma kabiliyetini göstermektir. NATO’nun geniş yelpazede birlikte çalışabilirlik ve askeri yeteneklerini koruyarak İttifak güvenliğini artıracaktır.

Türk Silahlı Kuvvetleri birlikleri Bulgaristan’a ulaştı

NATO Mukabele Kuvveti Kara Unsur Komutanlığı rolünü üstlenen 3. Kolordu (HRF) Komutanlığı (NRDC-TUR) ve Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti Kara Tugayı rolünü üstlenen 66’ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı birlikleri Romanya’ya ulaştı. Tatbikata toplam 1356 personel, 214 askeri araç, 39 römork ve 128 konteyner katıldı.

Millî Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabından, “2021 yılı NATO NRF LCC görevini üstlenen 3’üncü Kor. (HRF) K.lığı ve VJTF(L)21 görevini üstlenen 66’ncı Mknz.P.Tug.K.lığı birlikleri Steadfast Defender 21 NATO tatbikatı intikâl safhasında, 10 Mayıs 2021 tarihinde Bulgaristan’a ulaştı.” paylaşımında bulunuldu.

4 farklı ana tatbikatın birleşmesinden oluşan Defender Europe 2021 tatbikatına 26 ülkeden 30 binin üzerinde askerî personel katılıyor. Tatbikatın inisiyatifin ele geçirilmesi olarak adlandırılan ikinci aşamasında Romanya Kara Kuvvetleri birlikleri, Romanya harekat alanında ABD Avrupa Kara Kuvvetleri birlikleri ile Romanya ve Bulgaristan harekat alanlarında oynak savunma icra edecek.

Macaristan’da askeri hastane ve Arnavutluk’ta Harp Esiri Toplama Merkezi tesis edilecek tatbikatın bu safhası “Steadfast Defender 21” tatbikatı ile ilişkilendirilecek. 24 Mayıs-9 Haziran’daki bu safhaya katılacak olan 66’ncı Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı unsurları da 2-9 Haziran’da Romanya’nın Cincu kentinde olacak. Ayrıca tatbikatın bu safhasında Bulgaristan, Hırvatistan, Almanya, Gürcistan, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Moldova, Kuzey Makedonya, Romanya, İspanya, Ukrayna ve İngiltere yer alacak. Tatbikatın üstünlüğün ele alınmasını kapsayan üçüncü safhası ise plan çerçevesinde NATO Antlaşması’nın 5’inci maddesinin yürürlüğe sokulmasıyla başlayacak.

Kaynak: DefenceTurk

    İlk yorum yapan olun

    Yorumunuz