Akıncı S-1 TİHA, Hassas Güdüm Kiti Taşırken Görüntülendi

Abone Ol  


Eğitim ve test uçuşları devam eden seri üretimin ilk uçağı Akıncı S-1, gövde altında HGK-84 taşırken görüntülendi

Selçuk Bayraktar’ın Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Akıncı S-1 ve PT-2’ye ait görüntüler yer aldı. Selçuk Bayraktar, paylaşımında PT-2 ve S-1’in uçuşlarının devam ettiğini belirtti. Bilindiği üzere 2021 Mart ayından itibaren Kuvvet personeli Akıncı TİHA için eğitimlere başlamıştı.

Paylaşımdaki görsellerde göze çarpan önemli bir detay ise TUBİTAK SAGE tarafından geliştirilen HGK-84 (Hassas Güdüm Kiti) ile donatılan Akıncı S-1 oldu. Daha önceden MAM-C, MAM-L ve MAM-T ile atışlı test icra eden Akıncı S-1, ilk defa savaş uçaklarının kullandığı bir genel maksat bombasıyla donatıldı.

Bu, iki farklı açıdan Akıncı TİHA için önem arz ediyor. Bunlardan ilki daha önceki testte kullanılan MAM-C, MAM-L ve MAM-T’ye kıyasla 1 tona yakın ağırlığıyla HGK-84, Akıncı’nın taşıma kabiliyetlerinin sınanmasında yeni bir aşamadır. Diğeri ise gövde altı silah istasyonunun ilk defa kullanılmış olmasıdır; 1 tonluk mühimmatı taşıyabilen gövde altı silah istasyonu, SOM ve SOM-J seyir füzelerinin yanı sıra farklı mühimmat kombinasyonlarının veya çeşitli faydalı yüklerin taşınmasına olanak sağlayabilir.

Bilindiği üzere Türkiye, Mk-80 serisi genel maksat bombalarını üretmenin yanı sıra çeşitli özelliklere sahip güdüm kitleri ile söz konusu bombaların fiziksel yapısı üzerinden farklı etkilere sahip mühimmatlar da geliştirip üretmektedir. Örnek verecek olursak MK-82T Termobarik Bomba, NEB (Nüfuz Edici Bomba) ve yakın zamanda ortaya çıkan SERT-82 ve SARB-83 gibi mühimmatlar mevcuttur. Genel maksat bombaları için farklı güdüm kiti ve etki seçenekleri savaş uçaklarının yanı sıra Akıncı için de angajman imkanlarını genişletecektir.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz