Sarsılmaz’dan Jandarma’ya PMT 7,62 Makineli Tüfek Teslimatı

Abone Ol  


Sarılmaz yerli imkanlarla üretmekte olduğu PMT 7,62 / SAR 240 makineli tüfeğinin Jandarma’ya teslimatını gerçekleştirdi

Jandarma Genel Komutanlığı’na yapılan bahse konu ilk teslimatı T.C. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir duyurdu. Demir ilk teslimatı, “Bir silah sisteminde daha dışa bağımlılığı bitiriyor, yerli ve milli üretimle güvenlik güçlerimizin kullanımına sunuyoruz. Platformlar için 7.62 mm Makineli Tüfek PMT 7.62’nin ilk teslimatlarını Jandarma’ya gerçekleştirdik. Hayırlı olsun. Durmak Yok Yola Devam!” ifadeleri ile duyurdu.

PMT 7,62 / SAR 240 makineli tüfekleri ile ilgili olarak Şubat 2021’de T.C. SSB Prof. Dr. İsmail Demir yaptığı açıklamada geliştirme sürecinin devam ettiğini vurgulayarak, “Platformlar için 7.62 mm Makineli Tüfek PMT 7.62’nin geliştirmesi sürüyor. Kalifikasyonu tamamlandıktan sonra teslimatına başlayacağımız bu silah sisteminde dışa bağımlılığı bitirecek, artık yerli ve milli üretimle güvenlik güçlerimizin kullanımına sunacağız.” ifadelerine yer vermişti.

 

3. Verimlilik ve Teknoloji Fuarında da edindiğimiz bilgiye göre SARSILMAZ PMT 7,62 / SAR 240 makineli tüfeklerin seri üretim teslimatlarına başladı ve devam ediyordu. Silah kuleleri ile uyumlu olan PMT 7,62 / SAR 240 makineli tüfekler kullanıcı tercihine yönelik olarak küçük değişiklikler ile hem kuleye entegre edilebiliyor hem piyade tarafından kullanılabiliyor. Sarsılmaz, SAR 127 ağır makineli tüfek çalışmalarında da sona gelmek üzere. Yakın bir zaman diliminde üretim sürecine geçilmesi amaçlanıyor.

 

TRT Haber’e Ocak 2020’de konuşan Sarsılmaz Silah Sanayii Genel Müdür Yardımcısı Nuri Kızıltan devam eden makineli tüfek projelerine ilişkin gelinen son durumu paylaşmıştı. Kızıltan açıklamasında 7,62×51 mm çapındaki PMT 7,62’nin seri üretim sürecinin başladığını aktararak, “2013 yılından itibaren önce ihracat, daha sonra da yerli olmak üzere kendi askerî kuvvetlerimize ve emniyet kuvvetlerine verilmek üzere makineli tabanca SAR 109T, SAR 223P, şu anda ikinci versiyonu olan SAR-56 hem ordumuzun hem de emniyet güçlerinin hizmetinde. Bununla beraber ülkemizin Savunma Sanayii Başkanlığı`nın projesi olan MPT-76`nın da üreticileri arasındayız. Son süreçte de esas büyük hamle olarak makineli tüfek üretimine geçtik. 7,62×51 mm çapındaki SAR 762 MT ve 12,7×99 mm çapındaki SAR 127 MT tüfekleri Savunma Sanayii Başkanlığı`nın projesi kapsamında üretime başladık. Şu anda 12,7×99 mm çapındaki SAR 127 MT`nin prototip aşamasındayız. 7,62×51 mm çapındaki SAR 762 MT`nin de seri imalatına başladık. İlk teslimatımızı bu ay içerisinde yapacağız.” ifadelerine yer vermişti.

SSB tarafından daha önceden paylaşılan bilgi notunda ise Sarılmaz platformlar için geliştirilen PMT 7,62 / SAR 240 makineli tüfeklerin teslimatına 2021 yılı içerisinde başlanacağı açıklanmıştı.

Yerli Makineli Tüfek İhtiyacı

Yerli piyade tüfekleri çok sayıda envantere alınarak önemli bir açık giderilmiş oldu. Ancak özel kuvvet unsurları, piyadeler ve özellikle araç üstü ekipmanlarda kullanılan makineli tüfekler konusunda ihtiyaç büyük oranda yurt dışı kaynakları ile karşılanıyor. Kriz dönemlerinde çeşitli yurt dışı üreticilerden bu silahları karşılamak mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle yerli üreticilerimizin makineli tüfek üretimleri azami derece önem arz ediyor. Özellikle uzaktan komutalı silah sistemlerinde kullanılan makineli tüfekler önem arz ediyor. UKKS’ler ateş desteği konusunda önemli rol oynuyor. Yerli makineli tüfeklerimiz de hali hazırda araçlarımızda kullanılan makineli tüfekler ile benzer boyutlarda tasarlanıyor.

Kaynak: DefenceTurk

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz