Veznedar Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Veznedar Maaşları 2022

Veznedar Nedir Ne Is Yapar Nasil Olunur Veznedar Maaslari
Veznedar Nedir, Ne İş Yapar, Nasıl Olunur Veznedar Maaşları 2022

Veznedar; banka ya da büro gibi yerlerde para giriş çıkışını sağlayan kişiye denir. Yapılan nakit işlemlerini tamamen yasalara uygun bir biçimde tamamlamak durumunda olan veznedar, kamu kurumlarında kasa üzerinden ödeme yapabilir ya da ödeme alabilir.

Veznedar, çalıştığı kurum ya da kuruluşlarda tahsil ettiği veya ödediği paranın kayıt altına alınmasını sağlayan kişidir. Daha çok özel kurumlarda kendine iş olanağı bulur. Kasadaki paranın işlemlerini kanuna uygun biçimde tamamlarken, bir yandan da nakit paranın korunmasını sağlar.

Veznedar Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Veznedar, sürekli olarak nakit akışı ile ilgilendiği için üstlendiği görevler de oldukça önem taşır. Veznedarın görevleri şöyle ifade edilebilir:

  • Teslim aldığı paranın günlük işlemler için yeterli olmasını sağlamak,
  • Günlük işlemler için aldığı parayı imza karşılığında kasaya koymak,
  • Ödenecek çekleri kontrol ederken senet tahsili için de gerekli prosedürü tamamlamak,
  • Bankada veznedarlık yapıyor ise müşterinin hesap açma ya da hesap kapatma isteklerini yerine getirmek,
  • Yapılan her para tahsilatı karşılığında mutlaka makbuz vermek,
  • Gün sonunda muhasebe defterine gerekli olan kaydı düşmek,
  • Mesai sonunda kasaya giren ve kasadan çıkan paranın birbiri ile örtüştüğünü göstererek kasayı kapatmak,

Veznedar Olmak İçin Gerekenler

“Büro Yönetimi” mezunu olanlar veznedar olarak istihdam edilse de son yıllarda “Bankacılık ve Finans” bölümünden mezun olanların sektörde daha çok talep edildiği söylenebilir. Büro Yönetimi bölümü ön lisans düzeyinde eğitim verirken, Bankacılık ve Finans bölümü lisans düzeyinde eğitim verir.

Veznedar Olmak İçin Hangi Eğitimi Almak Gerekir?

Veznedar olmak isteyenlerin eğitimleri genellikle ekonomi ve finans üzerine olur. Eğitimler sırasında; Bankacılığa Giriş, Genel Muhasebe, İktisat, Para ve Banka, Banka Muhasebesi ve Raporlama, Temel Bankacılık Hizmetleri, Ekonometri, Bankacılıkta Yönetim Organizasyon, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku, Finans Matematiği ve Portföy Analizi dersleri verilir.

Veznedar Maaşları 2022

Veznedar poziyonunda çalışanların kariyerlerinde ilerledikçe çalıştıkları pozisyonlar ve aldıkları ortalama maaşlar en düşük 5.690 TL, ortalama 7.120 TL, en yüksek 10.660 TL.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz