Engellilerin Araç Alımında ÖTV Muafiyeti Üst Limiti Belirlendi

Engellilerin Arac Aliminda OTV Muafiyeti Ust Limiti Belirlendi
Engellilerin Araç Alımında ÖTV Muafiyeti Üst Limiti Belirlendi

Engelli, yurttaşlar ÖTV’den muaf olarak ya da ÖTV indirimden faydalanarak araç sahibi olabiliyor. Peki, engelli araçları için 2023 üst limit ne kadar? ÖTV muafiyetli araç alımında yeni üst limit ne? Engelli araçlarını kimler kullanabilir? Engelli aaraç fiyatı nasıl hesaplanır?

Hazine ve Maliye Bakanlığının (Gelir İdaresi Başkanlığı), Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i (seri no: 11), Özel İletişim Vergisi Genel Tebliği (seri no: 21) ve Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği (seri no: 55), Resmi Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı.

Buna göre, engelli vatandaşların araç alımlarında, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyet limiti 450 bin 500 liradan 1 milyon 4 bin 200 liraya yükseltildi.

Engelli Araçlarını Kimler Kullanabilir?

Araç sahibi olan engelli kişinin aparatlı işlemlerde birinci derece yakınlarından TSE onayı verilen kişiler, %90 ve üzeri için engel kişinin (birinci, ikinci ve üçüncü derece, sözleşmeli sürücü) yakınları kullanabilir.

Engelli Aaraç Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Engelli araç fiyatının hesaplanması için otomobilin fiyatı KDV’siz olarak ele alınmalı. Aracın fiyatından %18 KDV oranı çıkarıldıktan sonra kalan fiyattan ÖTV çıkarılır. Ortaya çıkan fiyata tekrar KDV oranı eklenir. Böylece aracın ÖTV muafiyetli fiyatı ortaya çıkar.

İlgili Reklamlar

İlk yorum yapan olun

Yorumunuz