Google 25 Yaşında! Dünyanın En Popüler Arama Motoru Google Nasıl Kuruldu?

google

Google 25 Yaşında! Dünyanın En Popüler Arama Motoru Google Nasıl Kuruldu?

Google, internet kullanıcılarının en çok tercih ettiği arama motoru olarak 25. yılını kutluyor. Google’ın doğum günü için hazırlanan özel doodle, Google tarihini merak edenleri karşılıyor. Peki, Google nasıl kuruldu? Google’ın kurucuları kimler? Google’ın başarı hikayesi nasıl başladı? İşte, Google’ın tarihi hakkında bilmeniz gerekenler!

Google’ın Kuruluşu Bir Araştırma Projesiyle Başladı Google’ın kuruluşu, 1996 yılında Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Larry Page ve Sergey Brin’in bir araştırma projesiyle başladı. Page ve Brin, siteler arası ilişkilerin analizi konusunda yeni bir sistem geliştirdiler. Bu sisteme PageRank adını verdiler. PageRank, sitelerin orijinal site ile olan bağlantı dönüşümlerini belirleyerek, siteleri gösterilen ilgiye göre sıralıyordu.

Page ve Brin, yeni oluşturdukları arama motoruna ilk olarak BackRub ismini verdiler. Ancak daha sonra, googol sözcüğü üzerinde bir imla değişikliği yaparak, bu arama motorunu Google olarak adlandırdılar. Googol, on üzeri yüz rakamını ifade ediyordu. Bu isimle, insanlara büyük bir bilgi kaynağı sunulduğunu vurgulamak istediler.

Google Şirketi 1998’de Resmen Kuruldu Google arama motoru başlangıçta Stanford Üniversitesi’nin alt alan adı olarak google.stanford.edu adresini kullandı. Bugün kullandığı google.com alan adını ise 15 Eylül 1997’de etkinleştirdi. 4 Eylül 1998’de ise Google şirketi resmen kuruldu. Şirket merkezi arkadaşları Susan Wojcicki’nin Menlo Park, Kaliforniya’da bulunan garajı olarak belirlendi. Stanford Üniversitesi’nde doktora yapan Craig Silverstein ise ilk çalışan olarak işe alındı.

Google Tekil Ziyaretçi Sayısında Rekor Kırdı Google arama motoru kısa sürede popülerlik kazandı ve milyonlarca internet kullanıcısının tercihi oldu. 2001 Mayıs ayında ise Google tekil ziyaretçi sayısında rekor kırdı. Bir yıl önceki rakam olan 931 milyon tekil ziyaretçi sayısındaki yüzde 8,4’lük bir artışla, Google’ın tekil ziyaretçi sayısı ilk kez 1 milyarı buldu.

Google bugün dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olarak faaliyet gösteriyor. Arama motorunun yanı sıra Gmail, YouTube, Google Maps, Google Play Store, Google Drive gibi pek çok hizmet sunuyor. Ayrıca Android işletim sistemi de Google tarafından geliştiriliyor.

Google’ın 25. yaş gününü kutlamak için hazırlanan doodle ise internet kullanıcılarının beğenisine sunuldu. Doodle’a tıklayanlar, Google’ın tarihine dair ilginç bilgiler edinebiliyor.