Merkez Bankası faiz kararı ne zaman? 2023 TCMB kasım ayı faiz kararı

Merkez Bankası Faiz Kararı Bekleniyor: Kasım Ayı Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Merkez Bankası faiz kararı, yatırımcıların ve vatandaşların merakla beklediği bir konu. Dolar, altın ve borsa fiyatlarını etkileyen faiz kararı, kasım ayında da önemli bir gündem maddesi olacak. Peki, kasım ayı Merkez Bankası faiz kararı ne zaman açıklanacak? Ekonomistlerin faiz beklentisi ne yönde? İşte, Merkez Bankası faiz kararı hakkında bilmeniz gerekenler:

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Zaman?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı takvimi, resmi internet sitesinde yayımlandı. Buna göre, kasım ayı Merkez Bankası faiz kararı, 23 Kasım 2023 Perşembe günü saat 14.00’te açıklanacak. Merkez Bankası, faiz kararını [TCMB’nin web sitesi] üzerinden duyuracak.

Ekonomistlerin Faiz Beklentisi Ne Yönde?

Merkez Bankası faiz kararı öncesinde, ekonomistlerin faiz beklentileri de belli oldu. AA Finans’ın, 23 Kasım Perşembe günü gerçekleştirilecek TCMB’nin PPK toplantısına yönelik beklenti anketine katılan 12 ekonomist, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 250 baz puan artırılarak yüzde 37,50’ye çıkartılacağını tahmin etti.

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı 250 baz puan artırım yönünde gerçekleşti. Anket sonuçlarına göre, 250 ila 500 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin politika faizi beklentileri, yüzde 37,50 ile yüzde 40,00 arasında değişti. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 40,00 oldu.