Omegle kapandı mı? Omegle neden kapandı?

omegle kapandimi

Omegle neden kapatıldı? Pedofili iddiaları Omegle’ı bitirdi

Omegle, rastgele insanlarla görüntülü veya yazılı sohbet etme imkanı sunan bir internet sitesiydi. 2009 yılında kurulan site, 14 yıl sonra kapanma kararı aldı. Siteyi kapatma sebebi ise, pedofili suçlamaları oldu.

Omegle, kullanıcılarına ücretsiz ve anonim bir şekilde çevrimiçi sosyalleşme fırsatı veriyordu. Siteye giren kişi, kamera veya klavye aracılığıyla rastgele eşleştiği bir kişiyle sohbet edebiliyordu. Site, bu özelliğiyle birçok kişi tarafından ilgi görmüştü.

Ancak Omegle, aynı zamanda cinsel saldırganlar için de bir cennet haline gelmişti. Site, üyelik, isim, yaş, bölge gibi bilgiler istemediği için, kimliklerini gizleyen pedofiller, site üzerinden reşit olmayan kişilerle iletişime geçebiliyor ve taciz edebiliyorlardı.

Omegle’ın kurucusu Leif Brooks, siteyi işletmenin artık ne finansal ne de psikolojik olarak sürdürülebilir olmadığını söyledi. Brooks, siteyi kapatma kararının arkasında, ABD’de açılan bir davanın olduğunu belirtti. Davada, Omegle’ın platformu kendisini rastgele bir pedofil ile eşleştirmekle suçlayan genç bir kişi, siteye 10 yıl sonra dava açmıştı. Olay gerçekleştiğinde mağdur olan kişi reşit değildi.

Omegle’ın avukatları, yaşananlardan sorumlu olmadıklarını ve siteyi denetlediklerini savundular. Ancak BBC’nin haberine göre, Omegle’ın adı, pedofillere karşı açılan 50’den fazla davada geçiyor.

Omegle, 14 yıllık macerasını sonlandırdı. Site, hem kullanıcılarına hem de internet dünyasına veda etti.