Togg, 2025’te Avrupa’ya ihraç edilmeye başlanacak!

togg

Togg, 2025’te Avrupa’ya Elektrikli Araç İhraç Edecek!

Türkiye’nin yerli elektrikli araç üreticisi Togg, mayıs ayından bu yana Türkiye’deki müşterilerine teslimat yapmaya devam ediyor. Şirket, 1 Kasım itibarıyla 9.171 adet T10X modelini sahiplerine ulaştırdığını duyurdu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Togg’un ön sipariş verilen 20 bin T10X’i yıl sonuna kadar teslim edeceğini söyledi.

Togg, Avrupa Pazarına Girmeye Hazırlanıyor

Bakan Kacır, Togg’un sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da rekabet edebilecek bir marka olduğunu vurguladı. Togg’un 2024 sonu itibarıyla Avrupa Birliği’ne (AB) ihraç edilmeye başlanacağını açıklayan Kacır, “2025’te Avrupa yollarında her geçen gün artan sayıda Togg göreceğiz. Togg, Türkiye’nin teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olduğunu tüm dünyaya gösterecek.” dedi.

Elektrikli Araçlara Yatırım Artıyor

Bakan Kacır, elektrikli araçlar konusunda Türkiye’nin cazip bir yatırım ortamı sunduğunu belirtti. Bu alanda çok sayıda uluslararası firma ile görüştüklerini dile getiren Kacır, “Tesla ve başka şirketler ile de irtibatta olduk. Çinlilerin de çok ciddi bir ilgisi var. Türkiye’ye değer katacak her yatırımcıya kapımızı açtık. Yeter ki bir kazan kazan anlayışıyla hareket etsinler. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde yeni haberler duyacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Togg T10X, Kurasız Satın Alınabilecek

Togg’un ilk modeli olan T10X, ön sipariş sistemiyle satışa sunulmuştu. Şirket, ön sipariş veren müşterilerine teslimat yaparken, yeni müşteriler için de kurasız satışa başlayacağını duyurdu. Togg T10X, önümüzdeki yıldan itibaren kurasız satın alınabilecek. Fiyatlar Kasım 2023 itibarıyla 1.227.500 TL ila 1.563.500 TL aralığında değişiyor. Togg T10X, 300 km menzile sahip olan T10X Comfort ve 400 km menzile sahip olan T10X Premium olmak üzere iki farklı versiyonla satışa sunuluyor. Togg T10X, 0-100 km/s hızlanmasını 7.6 saniyede tamamlıyor ve maksimum 180 km/s hız yapabiliyor. Togg T10X, ayrıca akıllı asistan, otonom sürüş, kablosuz şarj, internet bağlantısı gibi birçok özelliği de bünyesinde barındırıyor.

Togg, Türkiye’nin elektrikli araç sektöründeki iddiasını ortaya koyan bir marka olarak dikkat çekiyor. Şirket, hem yerli hem de yabancı müşterilerine kaliteli, güvenli ve çevreci bir araç sunmayı hedefliyor. Togg, 2025’te Avrupa’ya ihraç edilmeye başlanacak olan elektrikli araçlarıyla Türkiye’nin teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olduğunu kanıtlayacak.