Tesla Gigafactory İçin Çalışmalara Devam Ediyor (Video)

Tesla Gigafactory
Tesla Gigafactory

Almanya’nın başkenti Berlin’e yakın bir bölgede Tesla Gigafactory fabrikasının inşaatına devam ediyor. Koronavirüs salgınına aldırış etmeden devam eden çalışmalar drone kamera ile havadan görüntülendi.

Tesla Gigafactory İnşaatı Drone Çekimleri:


Tesla’nın CEO’su Elon Musk yaptığı açıklamada, şirketin bir sonraki üretim tesisinin Berlin yakınlarında kurulacağını duyurmuştu. Tesla Gigafactory’nin kurulacağı yer ağaçlık bir arazi olduğu için ağaç kesimi yapan Tesla, mahkemelik olmuştu. Fakat kısa süre içinde mahkemeden çalışmalara devam edebilir kararı çıkmıştı.

Birkaç hafta önce Tesla, Gigafactory Berlin’de çalışan ABD çalışanlarını koronavirüs endişeleri nedeniyle Amerika’ya geri çağırmıştı. Alman medyası, salgından dolayı Tesla’nın Avrupa’daki ilk büyük ölçekli fabrikası olacak tesisin inşaatının zaman çizelgesinin etkilenebileceğini bildirdi. Elon Musk’ın sahibi olduğu ABD merkezli otomobil üreticisi firma, bu ay ilk binanın yapımına başlamayı ve 21 Temmuz’a kadar üretime hazır olmayı planlıyordu.

Görüntülere yansıyan ilk aşama çalışmalarında, Tesla fabrikasının inşa edileceği alanda zemin düzleştirme çalışmalarının yapıldığı görülüyor. Elon Musk, Tesla’nın Almanya’daki Gigafactory fabrikasında akü, güç aktarma organları ve otomobil üretileceğini söyledi. Ayrıca gigafabrikanın ilk aşamada Model Y üretimine odaklanması bekleniyor. Tesla bina inşaatına bu ay başlanması planlanıyordu ancak koronavirüsün salgınının etkisiyle planın hâlâ aynı olup olmadığı belli değil.

Tesla Motors Hakkında

Tesla Motors, Inc., 2003 yılında Martin Eberhard tarafından kurulmuş elektrikli araç ve elektrikli araç motor parçaları tasarlayan, üreten ve satan bir Amerikan şirketidir. TSLA sembolü ile NASDAQ borsasında işlem gören halka açık şirkettir. Tarihinde ilk defa 2013 birinci çeyreğinde hissedarlarına kar payı dağıtmıştır.

Tesla tamamen elektrikli ilk spor otomobil üretimi, Tesla Roadster, ile dikkatleri çekmiştir. Şirketin ikinci aracı Model S’dir, (tam elektrikli lüks sedan otomobil), ve bu aracı iki yeni araç Model X ve Model 3 modelleri izleyecektir. Mart 2015 itibarıyla, Tesla Motors 2008 yılından bu yana yaklaşık 70.000 elektrikli araba teslim etmiştir.

Tesla aynı zamanda elektrikli motor parçalarını, lityum-iyon pil paketleri dahil olmak üzere Daimler ve Toyota otomotiv üreticilerine pazarlar. Şirketin CEO’su Elon Musk, Tesla Motors’u ortalama tüketiciye uygun fiyatlarla elektrikli arabalar sunmayı hedefleyen bağımsız bir otomobil üreticisi olarak öngördüğünü açıkladı. Ortalama tüketici için çıkaracağı Tesla Model 3 fiyatının devlet teşvikleri haricinde 35.000 USD$’dan, teslimatların ise 2017 sonunda başlaması bekleniyor. Ayrıca Tesla 2015 yılında, PowerWall adında, ev kullanımı için bir batarya ürünü çıkardığını açıkladı. Kaynak: Wikipediaİlk yorum yapan olun

Cevap Yazın