Amerika ve Çin Arasındaki TikTok Krizi

TicTok Microsoft
Fotoğraf : OtonomHaber

Çin menşeli telefon aplikasyonu TikTok Türkiye’de de yaygın olarak kullanılan bir uygulama. Özellikle gençler tarafından kullanılan bu uygulama daha çok video yayını üzerine kurulu. NewYork Times gazetesinin geçen ay sonundaki haberine göre TikTok Amerikan yazılım devi Microsoft tarafından satın alınmak isteniyor.800 milyondan fazla kullanıcısı olan bu yazılım, gençler tarafından ses ve video eklenerek Facebook ve Twitter gibi sosyal mecralarda paylaşılmakta.


TikTok firmasının Microsoft tarafından satın alınmasına karşı çıkan Amerikan Başkanı Trump, TikTok’u Amerika’da yasaklayacağını söylemişti. Asında bu uygulama Z kuşağı tarafından oldukça tercih ediliyor. TikTok’un sahibi Byte Dance, 100 milyar dolarlık bir özel şirket. 2012 yılında Pekin’de kurulmuş bir Çin şirketi olan firma Microsoft ile görüşmelerine devam edip etmeyeceği hale bir soru işareti. Değeri bu yılın başında 75 milyar filandı ama TikTok’un, 154 ülkede Z kuşağından gördüğü yoğun ilgi nedeniyle, değerinin artık 100 milyar doların üzerinde…

ABD’li siyasetçiler, uygulamanın Çinli sahibi ByteDance şirketinin kullanıcı bilgilerini topladığını ve bunu Çin hükümetiyle paylaşabileceğinden endişe duyuyor.


İlk yorum yapan olun

Yorumunuz