Mevlid kandili ne zaman, Mevlid kandilinde neler yapılır?

mevlid kandili

Mevlid Kandili 2023: Peygamberimizin Doğum Günü Ne Zaman Kutlanacak?

Müslümanlar için büyük önem taşıyan Mevlid Kandili, Hz. Muhammed (sav)’in doğduğu gece olarak biliniyor. Mevlid Kandili 2023 yılında 26 Eylül Pazar gecesi idrak edilecek. Peki Mevlid Kandili’nde neler yapılmalı? İşte Mevlid Kandili ile ilgili bilmeniz gerekenler.

Mevlid Kandili Tarihi

Mevlid Kandili, hicri takvime göre Rebiülevvel ayının 12. gecesine denk geliyor. Bu gece, Peygamber Efendimiz (sav)’in dünyaya geldiği gece olarak kabul ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yayınladığı dini günler takvimine göre, Mevlid Kandili 2023 yılında 26 Eylül Pazar gecesi kutlanacak.

mevlid kandili

Mevlid Nedir?

Mevlid, Arapça’da doğum zamanı anlamına geliyor. Rebiülevvel ise ilkbahar demek. Peygamberimiz (sav), peygamberlikten sonra, her yıl bu geceye özel bir önem verirdi. Her peygamberin ümmeti, kendi peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştı. Bugün de Müslümanların bayramıdır, sevinç ve mutluluk günüdür.

Hz. Muhammed (sav)’in adını dedesi Abdülmuttalib koymuştu. Onun adının yeryüzüne yayılacağını, herkesin onu öveceğini rüyasında görmüştü. Muhammed, çok övülen demektir.

Mevlid Kandili’nde Nasıl İbadet Edilir?

mevlid kandili

Mevlid Kandili’nde yapılması tavsiye edilen ibadetler şunlardır:

  • Kur’an-ı Kerim okunmalı, dinlenmeli, Kur’an ziyafetleri düzenlenmeli, Allah’ın kelamına olan sevgi ve saygı tazelenmeli.
  • Peygamberimize (sav) salat ve selam getirilmeli, onun şefaatini ummalı, ümmetinden olma bilinci güçlendirilmeli.
  • Nafile namazlar kılınmalı, kaza namazları eda edilmeli, o geceye özgü namazlar varsa onlar da kılınmalı, kandil gecesi ibadetle ihya edilmeli.
  • Tefekkür edilmeli, hayatın anlamı ve amacı üzerine düşünülmeli, Allah’ın istekleri doğrultusunda yaşayıp yaşamadığımız sorgulanmalı.
  • Kendimize ve Müslüman kardeşlerimize dua etmeliyiz, isim zikrederek dua etmeyi ihmal etmemeliyiz.
  • Hak sahipleri aranıp sorulmalı, vefa ve kadirşinaslık gösterilmeli.
  • Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı ziyaret edilmeli, onları sevindirmek için sadaka ve hediyeler verilmeli.
  • Mevlid Kandili ile ilgili ayet, hadis ve yorumları okunmalı, dini toplantılar, sohbetler, paneller düzenlenmeli, vaaz ve nasihat dinlenmeli, şiirler, ilahiler ve ezgilerle gönüller coşturulmalı.
  • Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları camilerde cemaatle kılınmalı.
  • Sahabe, alim ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli, onların rızaları alınmalı, manevi atmosferlerinde Allah’a niyaz edilmeli.

Mevlid Kandili’nin tüm İslam alemine hayırlar getirmesini dileriz.